Yanlış Bilinen Fitness Efsaneleri

0

Yaz yaklaştıkça hızlı kilo vermek için çeşitli diyetlere, başvuranların sayısı arttı. Ancak bulduğunuz her diyet listesini, duyduğunuz her yöntemi denemeye kalkmadan önce, uzmanların önerilerine kulak vermelisiniz.

Daha az kalori her zaman iyidir (Yanlış)
Bir diyet furyasına uyarak bütün günü kalori sayımı yaparak geçirmek doğru bir iş yaptığınızı göstermez. Üstelik her zaman az kalori iyi demek değildir. Gündelik işlerinizi yapmak için, işe gitmek, sokağa çıkmak, yürümek ve hatta oturmak için bile vücudunuzun yakıta ihtiyacı vardır. Eğer yeterince kalori almazsanız, vücudunuz hareket edecek enerjiyi bulamaz. Bu yüzden  uzmanlar sık yemek yemeyi öneriyor. Bu sayede uzun süreli açlık duygusundan uzak duruluyor. Çantanızda veya çalışma masanızda sağlıklı atıştırmalıklar bulundurmayı ihmal etmeyin.
Ağırlık kaldırmak sorunları çözer (Yanlış)
Bilinenin aksine vücut geliştirme yapmak tek başına işe yaramaz. Kardiyo yaparken yanlış zayıflama diyetleri sonucu yanlış gıdalarla beslenirseniz veya abartılı yemek yerseniz, sonuç hüsran olacaktır. Zayıflamak için dengeli beslenme ile birlikte yapılan kardiyo ve egzersizler le sonuç alınır.
Egzersiz yapmak karın yağlarından kurtarır (Yanlış)
Genelde internet ve televizyonlarda söylenen “Egzersiz yapmak karın yağlarından kurtarır” fikri yanıltıcıdır. Egzersizler kas oluşturmak için tasarlanmıştır, yağları ortadan kaldırmazlar. Eğer temel, yani çekirdek egzersiz programına uymadan tek bir alanda hareket yaparsanız, başarı sağlayamazsınız. Vücutta her bölgeyi çalıştıran farklı egzersizler vardır. Tek bir egzersizle tüm vücut kaslarının hareket geçmesini bekleyemezsiniz. Bedenin bütün olarak çalışması için egzersizlerin birleştirilmesi gerekir. Spor salonuna gitmeye zamanınız yoksa eve alacağınız spor malzemeleri ile de rahatlıkla egzersizlerinizi yapabilirsiniz.
Terlemiyorsan, doğru egzersiz yapmıyorsun demektir (Yanlış)
Bugüne kadar duyduğunuz zayıflama tekniklerinin ne kadar yanlış olduğunu gördünüz. Bunlardan biri de ter atmak ile ilgili. Terlemiyorsan yapılan egzersiz hiçbir işe yaramaz dendi. Ancak durum pek de öyle değil. Uzmanların herkesin farklı ter bezlerine sahip olduğunu ve bazılarının diğerlerine göre daha zor terlediğini söylüyor. Terlememenin veya az terlemenin egzersizin işe yaramadığı anlamına gelmediğini söyleyen  uzmanlar, terlemek yerine doğru nefes alınması ve bunun kontrol edilmesi gerektiğini söylüyor.
Egzersiz yapmaya başlamadan önce vücudu gererek ısıtmak gerekir (Yanlış)
Egzersiz öncesi vücudun ısınması gerektiği doğrudur böylece yaralanmalar ve sakatlıklardan uzak durabiliriz ancak bu gerinme hareketi, sabah yatakta doğrulurken yaptığımızdan farklı olmalıdır. Dinamik vücut ısınma hareketlerini yapmadan, vücut tam olarak esnemiş ve ısınmış sayılmaz.
Aç karnına çalışırsan daha çok yakarsın (Yanlış)
İnsanların zayıflama yolları denilince ilk aklına gelen aç kalmak oluyor. Üstelik aç karnına spor yapmanın kalori yakımına fayda sağlayacağını düşünenler de oldukça fazla. Halbuki aç karnına yapılan sporun hiç bir faydası yoktur. Aç kalırsanız spor yapacak enerjiye sahip olamazsınız. Vücudunuz yağı yakabilmek için yakıta ihtiyaç duyuyor. Egzersizde kondisyon bisikletinin faydalarını es geçmemek gerekiyor.

HENÜZ YORUM YOK