Sinüzit Tedavisi

0

Sıradan ve basit soğuk algınlığı veya kendiliğinden geçer diyerek önem vermediğiniz gribal bir enfeksiyon doğru tedavi edilmediğinde sinüzite neden olabilir. 

Sinüzit ise, farenjit, bronşit, gastrit, reflü, göz çevresi enfeksiyonu ve apseleri, menenjit ve beyin apsesine kadar giden ciddi hastalıklara sebebiyet verir.

Sinüzit ve Sinüsler

Sinüsler kafa içerisinde bulunan hava boşluklarıdır. Başımızda ağırlık olmasını engeller ve travmalarda beyin hasarını önlerler.

Sinüzit genellikle soğuk algınlığından sonra meydana gelmektedir. Yaşanan burun tıkanıklığında sinüsler bir kanal ile burun içerisine açılır ve bu kanallar tıkandığında sinüs içerisinde, kendisinin ürettiği mukuslar birikerek enfeksiyon gelişimine yol açar.

Sinüzit Belirtileri

Öne doğru eğilme ile ortaya çıkan baş ağrısı. Sinüslerin etkilenme durumuna göre yüz bölgesinde, ensede, alın bölgesinde ve dişlerde ağrılar olabilir. Burunda tıkanıklık, ses değişikliği, koku ve tat alma bozukluğu diğer sinüzit belirtileridir.

Sinüzit’ten Korunma Yolları:

  • Okyanus suları kullanılarak sinüslerin boşalması için gereklidir.  Evde bir su bardağının içine bir çay kaşığı tuz, yarım çay kaşığı karbonat karıştırılarak hazırlanan sıvı ile burun içi yıkanabilir. Bunlar gribal enfeksiyon durumunda sinüslerin dolmasını engelleyecektir.
  •  Dışarı çıkarken ıslak saçla çıkılmamalı, saçlar mutlaka kurutulmalıdır.
  •  Doğrudan rüzgara maruz kalınmamalıdır.
  •  Alerji tedavisi ihmal edilmemelidir.
  •  Burun kemik eğrilikleri, burun etlerinin büyüklük ve şişliği tedavi edilerek ortadan kaldırılmalıdır.

Sinüzit Tedavisi:

Tanısı Kulak-Burun-Boğaz muayenesi, endoskopik muayene, direkt grafi ve sinüs tomogrofisi yöntemleri ile konulan sinüzit “Akut”, “Subakut” ve “Kronik” olarak sınıflandırılır. Akut sinüzitler yaklaşık 4 hafta boyunca sürer. İlaç tedavisiyle ya da kendiliğinden geçer. Subakut sinüzit bir geçiş evresidir. Bu evrede akut sinüzit iyileşmemiş; kronik sinüzit ise tam olarak oluşmamıştır. Kronik sinüzit ise yaklaşık 3 aydan uzun süren sinüzitlerdir. Öncelikle ilaç tedavisi uygulanır. Eğer sinüzit kronikleşmiş ise yani ilaç ile tedavi edilemiyorsa cerrahi müdahale gerektirebilir.

HENÜZ YORUM YOK