Sauna Cilde İyi Gelir Mi ? Saunanın Cilde Faydaları

0

Kültürümüze bir şekilde girmeyi başarmış olan sauna, sık kullanılan sağlık sistemi olarak günümüzde geçerliliğini korumaktadır. Hemen hemen lüks otellerin tamamında bulunmaktadır.

Gerçek Sauna Nasıl Olmalıdır?

Deriye kuru sıcak uygulayarak terlemesini sağlar ve vücuttaki toksinlerden arındırır. Saunaların nem dereceleri %20 civarlarındadır. Bizlerde maalesef %70’lere kadar sauna sıcaklığı uygulanır.

Saunanın Cilde Faydaları

Cilt için çok faydalı olan sauna, vücudu toksinlerden arındırmaktadır ve cildin rahat nefes almasını sağlamaktadır. Kılcal damarlarda kan akışını ve temposunu hızlandırarak vücudu onarıcı etkisi de bulunur.

Cilde İyi Gelir mi?

Bilinçsiz yapılan saunaların zararlı olduğunu söyleyebiliriz. Bazı insanlar ciltlerinin daha sağlıklı olmasını istediklerinden dolayı, sauna öncesi bir takım kremler kullanır ve büyük bir hata içerisine girerler. Neden mi? Çünkü saunanın sıcaklık etkisi bazen %80’lere kadar yükselir. Vücudunuza ve yüzünüze sürdüğünüz kimyasal madde içerikli ürünler tepkimelere yol açabilir ve zarar görebilirsiniz. Bu duruma çok dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Krem uygulaması yerine sauna esnasında cildinize parmaklarınızla yapacağınız masajlar daha faydalı olacaktır. Hem kan akışınızı hızlandıracak hem de cildin kendini onarmasını sağlayacaktır.

Kap, tansiyon gibi hastalıklarınız var ise saunaya girmeyi düşünmemelisiniz. Herhangi bir hastalığınız yok bile saunadaki yüksek nem sizi rahatsızlandırabilir. Bu yüzden dikkatli olmalı ve sauna sonrasında yaşayabileceğiniz durumlar için sağlık kurumlarına başvurmanızı tavsiye etmekteyiz. Saunanın cildi rahatlattığı ve gözenekleri açtığını biliyoruz fakat gerekli ya da gereksiz olarak sürekli girilen sauna, ilerleyen dönemlerde sorunlar yaşamanıza neden olacak ve vücudunuzda oluşabilecek yan etkiler yüzünde kendinizi kötü hissetmenize de sebep olacaktır.

HENÜZ YORUM YOK