Sağlıklı Yaşlanmak Mümkün Mü ?

0

Sağlıklı ve uzun bir hayat herkesin hayali…
Ancak bu hayalin gerçekleşmesi için genç yaşlarda önlem almak gerekiyor. Dengeli beslenmek, egzersiz yapmak ve belirli aralıklarla sağlık taramaları yaptırmak, sağlıklı yaşlanmanın en temel gereklilikleri arasında yer alıyor. Memorial Etiler Tıp Merkezi Dahiliye Bölümü’nden Uz. Dr. Murat Görgülü, sağlıklı ve uzun bir yaşam için dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında bilgi verdi.

Sigara obezite ve stres erken yaşlandırıyor

Sağlıklı yaşlanmak, kişinin genetik yapısıyla ilgili olduğu kadar yaşam tarzı ve beslenmeyle de ilgilidir. Sigara ve alkol kullanımı, obezite, stresli bir iş hayatı, özensiz bir özel hayat ve sporsuz bir yaşam sağlıksız bir yaşlılığın belirtileridir. Yaşlanmanın önüne geçmek için erken yaşlardan itibaren bazı önemli noktalara dikkat edilmelidir.

Sağlıklı yaşam için öneriler

Düzenli sağlık kontrolünüzü yaptırın. Böylece belirti vermeyen hastalıkları saptayıp, erken önlem alırsınız. Düzenli sağlık kontrolleri, hem yaşam süresi hem de kalitesi açısından son derece önemlidir. Check- up muayenesi ile hipertansiyon, şeker hastalığı, damar sertliğine bağlı kalp-damar hastalıkları, kan yağlarının yüksekliğinden kaynaklanan rahatsızlıklar, hepatit ve kanser gibi hastalıkların erken dönemde tanısı konulabilir. Bu hastalıklarda erken tanı ile vücutta herhangi bir organ hasarı oluşmadan tedavi sağlanmaktadır.

Yaşınıza uygun fiziksel aktiviteyi belirleyin ve düzenli olarak yapın, ideal kilonuzu koruyun, doğru beslenin. İnsanlar dengeli ve sağlıklı beslenme konusunda artık daha bilinçli davranmaya başladı. Bu konuda doğru hareket etmek isteyenler öncelikle bazı noktalara dikkat etmelidir.

Alınan besinlerin içerik ve oranları fizyolojik olmalı
Alınan enerji miktarına dikkat edilmeli
Öğünler sık ve az olarak alınmalı
Protein ve karbonhidrat oranlarına dikkat edilmeli.
Yağ sınırlamasına önem vermeli
Taze meyve ve sebze tüketimi artırılmalı
Enerji kaynağı olarak dengeli tahıl ürünleri tüketilmeli
Şeker ve tatlı tüketimi azaltılmalı
Su ve sıvı besin alımına dikkat edilmeli
Besinler, uygun saklanmalı ve uygun pişirilmeli
Düzenli egzersiz yapılmalı

HENÜZ YORUM YOK