Pilates Nedir ? Faydaları Nelerdir ?

0

Pilates; hem kolay zayıflamanıza ve sıkılaşmanıza katkı sağlayacak hem de eğlenceli bir şekilde bu amaç doğrultusunda yaptığınız hareketler bütünüdür. Her yaş pilatese uygundur.

Pilateste amaç vücudun dinginleşmesi, esnek olması, yapacağınız hareketlerle de vücudunuzun sarkmasını engelleyerek sıkı bir görüntüye kavuşmanızı sağlayan bir spor bölümüdür. Doğru nefes alıp vermeyle doğru orantılı olarak ilerleyen bazı hareketleri uyguladığınızda olumlu sonuçlar göreceksiniz.

Pilates; bacak ve kol bölgesinin sıkılaşması için pilates bandı kullanılarak incelmeyi ve sıkılaşmayı sağlarken, göbek ve basen bölgeleri için de pilates toplarıyla sıkılaşma sağlanır.

Pilates doğru nefes alıp vermeyi öğretir, uzun yıllar yaptığınızda boyunuzun uzamasını sağlar. Bir kaç ay yaptığınızda bile daha da esnediğinizi fark edeceksiniz. Örneğin; yerde ayaklarınızı uzatarak oturduğunuzda yavaşça mini pilates toplarını ayağınızın hizasına getirmeniz istenir. Belki ilk zamanlar bu hareketi yapmakta zorlanırsınız ancak 2,3 ay geçtiği zaman rahatlıkla bu hareketi yapabildiğinizi ve ellerinizle bile ayak parmak uçlarınıza dokunabildiğinizi göreceksiniz.

Pilates uyku düzenini sağlamanızda yardımcı olurken yorgunluk hissinizi de ortadan kaldırarak güne daha dinç başlamanızı sağlar. Vücudunuza enerji verir. Çabucak sıkı bir görünüme kavuşmanızı sağlar. Fizik tedavi sırasında da pilates yapmayı doktorlar uygun görmektedir. Sırt, bel, boyun ağrılarınızı dindirmek için, ağrıyan bölgelerinizin donmuş kaslarını da harekete geçirerek daha sağlıklı olmanızı sağlayacaktır. Kendine güveni geliştirir, kas kontrolünü sağlar ve insanın konsantrasyon gücünü de artırarak, çok faydalı hareketler bütünü olarak adlandırılır.

Pilatesi yapmak için spor salonlarında en az haftada 3 gün hareketleri yaparak sağlıklı bir şekilde zayıflayıp, sıkı bir vücuda kavuşabilirsiniz.

HENÜZ YORUM YOK