Patatesin Cilde Faydaları

0

Patatesin Cilde Faydaları

Yemek kültürümüzde oldukça fazla kullandığımız patatesin cilt üzerinde de birçok yararlı etkisi bulunur. Patateste bulunan fosfor, A, B ve C vitaminleri, potasyum, magnezyum, kalsiyum ve karbonat cilt için oldukça faydalıdır. Birçok selüloit tedavisinde de etkili olan patates bu anlamda çok etkilidir ve patates suyu ile kompres yapıldığında selüloit yok almaktadır.

Faydaları

Kırışıklıklara iyi geldiği bilinen patates suyunu sıkıp pamukla beraber cildinizi her akşam sildiğinizde ve tabi bu uygulamayı düzenli olarak yapmanız şartıyla cildiniz pürüzsüz bir hâl alacaktır. Ayrıca güneş yakınlarına da iyi gelmektedir. Yanığın olduğu bölgeye uyguladığınızda oluşan ağrıları yok eder ve cildinizi rahatlatır.

Cilt üzerinde oluşan lekelere de iyi gelecektir. Soğuk olarak uygulayacağınız patates suyunu kompres yaparak kullanabilirsiniz. Cildinizi yumuşatacak ve parlak olmasını sağlayacak bu yöntemi tavsiye etmekteyiz. Göz altınızda oluşan halkaların tedavisinde de kullanılmaktadır. Göz altlarınıza tonik yöntemiyle sürülen patates suyu sayesinde yaklaşık 1 hafta içerisinde gözaltı halkalarından kurtulabilirsiniz.

Yorgun ciltlere ve şişmiş gözlere de uygulanması tavsiye edilir. Pamuğa sürüp 1 dakika boyunca bekleteceğiniz patates suyunu gözlerinize ve yüzlerinize uygulayabilirsiniz. Sadece yorgun ciltlere değil, kuru ciltler içinde uygulanmalı ve günde 1 bardak taze patates suyu tüketmeniz sağlığınız açısından iyi olabilir. Cilt rengini açmak içinde patatesten faydalanabilirsiniz. Bazı kremlerde patates suyu dahi kullanılabilmektedir. Limon ile patates suyunu karıştırıp cilde uyguladığınızda çok güzel sonuçlar alabilirsiniz. Yaşlanmayı da geciktirebilen patates suyunun faydaları bu şekildedir.

Günümüzde en çok tercih edilen tedavi yöntemlerinden biri patates suyu uygulamasıdır. Cilde birçok yararı olan bu magnezyum deposu ürünü mutlaka kullanmalı ve suyunu da tüketmeliyiz. Patatesin önem ve sağlık açısından kazandırdıkları bu şekildedir. Yukarıda belirttiğimiz rahatsızlıkları yaşıyorsanız, öncelikle cildinize patates uygulaması yapmalısınız.

HENÜZ YORUM YOK