Metabolizma Hızını Arttıracak Öneriler

0

Şişkin bir karnın ve kabızlığın en önemli nedeni hiç şüphesiz ki düşük bir metabolizma hızıdır. Metabolizma hızını arttırmak için yapılabileceklerin başında spor gelir. Çünkü spor vücut ısısını yükseltir ve organizmanın ilk tepkisi olarak ter atımı başlar. Bu ter atımı sayesinde vücutta sıvı tüketimi isteği doğar ve normalde tüketilenden daha fazla sıvı tüketimi başlar. Daha fazla sıvı tüketimi ise başta bağırsak hareketleri olmak üzere sindirim ve dolaşım sisteminin çalışmasını hızlandır.

Metabolizmayı hızlandırmak için önerilen ikinci önemli adım ise lifli gıda tüketimini arttırmaktır. Lifli gıdalar özellikle taze meyve ve sebzelerde bolca bulunmaktadır. Meyve ve sebzeler özellikle mevsiminde ve doğal olarak tüketilmelidir ki lif kazanımı en yüksek seviyede olsun. Hayvansal gıdaların hiçbirinde lif bulunmaz. Ne beyaz et ne de kırmızı et, ne de süt ürünleri lif içermez. Bu nedenle hayvansal gıdalar tüketilmesi halinde yanında mutlaka bol miktarda yeşil yapraklı sebzeler de konularak yenilmelidir. Lifli gıda tüketimi özellikle sindirim sistemi açısından önemlidir ki, lif aslında bağırsak içini kayganlaştıran ve bu sayede kabızlığı önleyen bir maddedir.

Bunların yanı sıra, metabolizmayı hızlandıran bir diğer önemli husus ise kahvaltı yapmaktır. Sabahları yenilen yiyecekler neredeyse tüm gün yenilen yiyeceklerin dengesini oluşturmaktadır. Çünkü uzun süreli uykudan uyanıldığı zaman karbonhidrat ağırlıklı beslenmek vücudumuzun insülin dengesini bozmaktadır. Bu nedenle karbonhidrat ve proteinin iyi harmanlandığı bir kahvaltı yaparak gün içerisindeki metabolizma hızı daha fazla arttırılabilinir.

HENÜZ YORUM YOK