Kolesterole Neler İyi Gelir?

0

Kolesterol Ne Demektir?

Kolesterole bir çeşit yağ türüdür. Bütün hücrelerde ve hayvanlardan elde edilen besinlerde bulunur Yüksek kolesterol ise. LDL’nin kötü kolesterolün kanda birikmesidir. Kanda kötü kolesterolün(LDL)nin yüksek, iyi kolesterolün (HDL) düşük olması risklidir. Kanda aşırı miktarda kolesterol birikmesi kalp krizi, damar tıkanması, böbrek yetmezliği gibi hastalıkların oluşumuna yol açabilir.

Kolesterolü Doğal Yollar İle Düşürmek

Kolesterolü düşürmek için normal kilomuzu muhafaza etmek, dengeli beslenmek ve hayatımıza hareketi sokmak çok önemlidir. Kötü kolesterolü düşürmek, iyi kolesterolü çıkarmak için öncelikli olarak tüketmemiz gereken besinler balıklar, lifli tahıllar ve taze sebzelerdir. Kolesterol düşürücü ilaç kullananların besin takviyesi yapmadan önce doktoruna danışmanları tavsiye edilir.

Kahvaltıda yulaf ezmesi, mısır gevreği ve yulaf kepeği tüketmek kötü kolesterolü düşürür. Bunlara ilave olarak besin lifi bakımından oldukça zengin olan erik, elma ve armut gibi besinler tüketilmelidir. E vitamini açısından zengin olan fındık kalbi koruyucu ve kolesterolü düşürücü etkisi vardır. Fındığa ilave olarak 7- 8 adedi geçmemek üzere ceviz ve badem gibi yemişler tüketilebilir.

Omega 3 yağ asitleri kalbimizi korur. Omega 3 “iyi” kolesterol olan HDL kolesterolü yükseltirken tansiyonu düzenler ve kani incelterek pıhtılaşmayla damar tıkanıklığı riskinin minimuma düşürülmesine yardımcı olur. Omega 3 hamsi, sardalye ton ve somon balıklarında bol miktarda bulunur. Trans yağ içerdiğinden Margarin, çerez, börek, kek, ekmek, kraker, kızarmış yiyecekler, patates kızartması ve fast food turu yiyecekler tüketilmemelidir.

Nerede Hareket Orada Bereket

Düzenli egzersiz kotu kolesterolün karaciğer tarafından iyi kolesterole dönüşmesini sağlayabilir. Kolesterolü düşürmek için havaya en az 4 gün 30 dakikadan az olmamak üzere tempolu fiziksel aktivite önerilmektedir. 12-16 boyunca yapılan düzenli aktiviteler neticesinde kolesterol %10 -% 20 oranında düşürülebilir

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here