Kaygı İle Başa Çıkma Stratejileri Nelerdir?

0

Kaygı ile yani aksiyete ile başa çıkabilmenin en önemli başlangıçlarından birisi kaygıya sahip olan kişinin bundan kurtulmak istemesidir. Kaygıya sahip olan bir kişinin tedaviye kendisinin rıza göstererek gelmesi başlangıç için olumlu bir adım olarak düşünülebilir. Bu şekilde kişi bu sıkıntılardan kurtulmak için çaba göstermek isteyecektir.

Kaygıdan Kurtulmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Kaygıdan kurtulmak için öncelikli olarak stresten ve yoğunluktan kurtulmak gerekir. Stres kaygı düzeyine doğrudan bir şekilde etkileyerek kişilerin daha kaygılı olmasına neden olan faktörlerdendir.

Kaygıdan yani aksiyeteden kurtulmak için her şeyle savaşmak yerine bazı şeylere yenilmek daha etkili bir yöntemdir. Bunun için özellikle insanları ve düzeni olduğu gibi kabul etmek gerekir. Bu gibi durumlardan kurtulmak için yine yeme içme alışkanlıklarını ve hayatı düzene koymak gereklidir. Özellikle vücut fonksiyonlarına sıkıntı çıkaracak yiyeceklerden uzak durma ve hayatı olumsuz etkileyecek uyku problemlerinden kurtulma kaygıyı azaltacağı gibi kaygıya sahip kişilerin hayatlarında da güzel şeyler olmasına neden olacaktır. Bu şekilde özellikle kaygı problemi ve diğer tüm problemlerden kurtulmak için bir aşama kaydedilmiş olur.

Kaygıdan kurtulmak için terapi yöntemleri kullanılabilir. Ancak bazı durumlarda bu terapi yöntemleri de sağlıklı olarak destek olmayabilir ve bunun yanında ilaç tedavisi ile bu terapi yöntemi desteklenebilir. Her şeyden önce belirtilen gibi bir kişinin kaygı yani aksiyeteden kurtulabilmesi için kendisinin istekli olması gerekir.

Kaygıdan kurtulmak için bir diğer önemli etken ise kaygı düzeyimizi orta düzeye çekmektir. Kaygı düzeyinin yüksek olması durumunda birçok işlem etkilenirken ve öğrenme olmazken orta düzey kaygıda hayat normal olarak devam etmekte ve öğrenme işi de normal bir şekilde tamamlanmaktadır. Aynı şekilde düşük kaygıyı da yine orta düzeye çekmek hayatı olumlu yönde etkileyecektir.

 

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here