Karanfil Yağının Faydaları

0

Karanfil’in hayatımızda çok önemli bir yere sahip olduğu ve birçok rahatsızlık için kullanıldığı bir gerçektir. Cilt ve saç için de çok faydalı olan karanfil yağı, uygulanabilecek doğal yöntemler arasındadır.

Kullanımı

Karanfil yağının birçok alanda faydası olduğunu belirtmiştik. Şimdi bunların neler olduğuna bakalım. Solunum yollarında ferahlamaya sebep olduğu için, iltihaplanmaları azaltarak rahat bir nefes almanızı sağlayabilir. Aynı zamanda kan şekerini düzenler ve bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

Mantar giderici etkisi olduğu da bilinen karanfil yağı, doğal ağrı kesici olarak da adlandırılmaktadır. Günümüzde yemeklerden sonra tüketimi artık adet haline gelmiş olan karanfiller, diş ağrısını önlemek için birebirdir. Burnunuzda tıkanma yaşıyorsanız, evinizde buğu yöntemiyle burun bölgenizdeki kapanıklığı giderebilir ve nefes almanızı sağlar.

Saç köklerinde tedavi yöntemi olarak uygulanabileceği gibi, vücudunuzun bir bölgesinde ortaya çıkan uçuk yaralarına karşı kullanılabilmektedir. Masaj olarak cildinize uyguladığınızda, kas ağrılarınızı keser ve sizi rahatlatır. Diş ağrılarında, kulak çubuğu ya da pamuk üzerine karanfil yağını damlatarak, ağrıyan bölgenize sürebilir ve ağrıyı azaltabilirsiniz. Aynı zamanda stres, uykusuzluk, depresyon gibi durumlara tam bir bitkisel çözüm olarak iyi geldiği bilinmektedir.

Karanfil yağı oldukça etkili ve dikkatli kullanılması gereken bir yağ olduğu için, eriştiği bölgede yakıcı özelliğe sahip olabilir. Sigara kullanımında da kullanılan karanfilin, bu anlamda yararlı olduğu söylenemez. Bazı insanlar bu durumun, sigaranın zararını azalttığını söylese de, kanıtlanan bir durum söz konusu değildir. Sabun ve parfüm üretiminde de kullanılan karanfilin yararlarını ve kullanım alanlarını, bu şekilde sizlere sunmuş olduk.

Doğal yöntemlerin, insanlar için ne kadar faydalı olduğunu bir kez daha görerek, karanfil yağının faydalarının saç, diş ve solunum rahatsızlıklarına iyi gelen bir yapıda olduğunu artık biliyoruz.

HENÜZ YORUM YOK