İyi Bir Hamilelik Süreci İçin Tavsiyeler

0

Gebelik dönemini sağlıklı bir şekilde geçirmek anne adaylarına bağlıdır. Gebelik; normal hayatta yaşanılan bazı durumların terk edildiği ve bazı kuralların olduğu önemli bir süreçtir. Öncelikle yapılması gereken gebelik başladığı andan itibaren doktor kontrolü altında olmaktır. Doktor kontrolünde olmak sağlıklı bir gebeliğin temeli sayılmaktadır. Gelişen teknoloji ile anne karnında bebeğin tedavi edilmesi mümkündür. Bu yüzden sağlık kontrolünden geçmek önem taşır. Gebelikte 28. Haftaya kadar ayda bir mutlaka doktora gidilmesi gerekir. Daha sonra 36. Haftaya kadar bu süre 2 haftada bire düşürülmelidir.

Sağlıklı Gebelik İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Düzenli olarak doktor kontrollerinin aksatılmaması gerekir. Her anne adayının mutlaka alması gereken, bebeğin zeka gelişimi için önemli olan folik asitin alınması ihmal edilmemelidir. Planlı bir gebelik var ise folik asit alımı gebelik durumundan en az 3 ay önce doktor tarafından başlatılır. Gebelik başladığı andan itibaren doktor TSH değerlerine bakar.

Gebeliğin sağlıklı geçmesine katkı sağlayan bir diğer durum sağlıklı beslenme düzeninin oluşturulmasıdır. Uyku düzene sokulmalı ve ağır işlerden uzak durulmalıdır. Stresten uzak durulmalıdır. Gebelik döneminde anne adayları bulaşıcı hastalıklardan korunmalıdır.

Hamilelik Döneminde Yasak Olanlar

1) Kesinlikle alkol ve sigara kullanılmamalıdır. Vücudun kalsiyum deposunun azalmasına yol açacağından erken doğum yaratabilir.

2) Taze peynir ve pişmemiş et yenilmemesi önerilir. Bu yiyecekler enfeksiyon taşıdığından bulaşması olasıdır.

3) Rastgele ilaç alınmamalıdır. İlaç kullanımı mutlaka doktor kontrolünde olmalıdır.

4) Topuklu ayakkabı bel ağrısına sebep olur. Aynı zamanda düşme riski taşıdığından hamilelikte uzak durulması gereken bir durumdur.

5) Ayakta çok kalmak tansiyon düşmesine ve yorgunluğa sebep olur. Bu yüzden gebelik dönemini dinlenerek geçirmek oldukça önemlidir.

6) Sağlıksız ve kilo aldıran besinlerden uzak durulmalıdır.

7) Ağır kaldırmak, uzanma hareketleri vücudu zorlayacağı için tavsiye edilmez.

 

 

 

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here