İnsan Karaciğeri Kendini Yeniler Mi?

0

Karaciğeri diğer organlardan farklı kılan yaralanma sonrası kendisini yenilemesidir. Kendini düzeltmek adına mükemmel bir yapıya sahiptir. Bu nedenle tam bir karaciğere sahip olmayan bireyler hayatta olabilir. Karaciğerin ana dokusunu oluşturan hücrelerin dörtte üçü ölü olsa bile taşıdığı fonksiyonlar etkilenmiyor. İnsanlarda bulunan karaciğer 300’ün üzerinde fonksiyonu gerçekleştirebilir bu da muazzam bir kendini yenileme yeteneğini ortaya koyuyor.

Karaciğer dokusunun dörtte biri kendisini 21yenilemesi için yeterlidir. Bu da muazzam özelliğini yeniden gösteriyor. Şuan söyleyeceğimizi duyunca şaşıracaksınız. İnsan karaciğerinin yarısını alsanız kendini yenileyerek tekrar tamamlanabilir. Uzmanlar bu özelliğini nasıl yapabiliyor hala çözemedi. Karaciğerdeki hasar çok ciddi durumdaysa kendini tamamen iyileştirmesi beklenmeyebilir. Böyle durumda karaciğer ameliyatı gerekebilir.

Karaciğer Ne Kadar Sürede Yenilenir?

Ameliyat sonrası yenilenme 3-6 ay kadar sürebilir. Fakat bu tıbben kabul edilen bir şeydir. Karaciğer nakli dergisine iletilene göre ameliyattan sonraki 3 haftada kendini yenileyebilir. Bu durum karaciğer hastalarını sevindirecek cinsten. Uzman cerrahlara göre tamamen eski boyutunu alabilmesi için 6 ay beklenmeli.

Hangi Besinler Karaciğere İyi Gelir?

Tükettiğiniz besinler karaciğere iyi gelebilirken bir yandan da bilinçsizce bozabilir. Yani karaciğerin iyileşmesi için uzun süreli bir diyet yapmak gerekir. Karaciğeri besleyen besinler ile karaciğerin yenilenmesi sağlanabilir.

Alkol kullanan insanlar karaciğerine kötülük yapmaktadır. Alkol karaciğerin yenilenmesine engeldir. Bu yüzden alkol tüketmekten vazgeçmelisiniz. Aşırı yağlı ürünler karaciğere zarar verir bu yüzden yağlı yiyeceklerden uzak durmak gerekiyor.

Diyet menünüze mutlaka antioksidan bakımından zengin sebze ve meyve eklemelisiniz. Antioksidan bakımından yeşil sebzeler ve elma. portakal, çilek meyveler tüketilebilir. Bu sayede karaciğerin kendini yenilemesi sağlanabilir. Özellikle içerdiği C vitamini ile limon, zararlı maddeleri atmak adına karaciğere yardımcı olur. Bunların yanı sıra yoğurtta fayda sağlamaktadır.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here