Hızlı Kilo Vermenin Sağlığa Zararları

0

Hedefe hızlı ulaşmak ve bir an önce kilolardan kurtulmak için denemediğimiz yöntem kalmaz. İdeal kilomuza ulaşmak için sabırsızlanırız ve hemen sonuca ulaşmaya çalışırız. Fakat bu durumun sağlığımız için ne kadar zararlı olduğu konusunda fikriniz var mı? 

Hızlı kilo vermek metabolizmanın alışık olmadığı bir durum sonucunda beraberinde birçok sağlık sorunu getiriyor. Hızlı kilo vermede en büyük sorun tek yönlü beslenme. Alınan az kalorinin yanında karbonhidrat tüketiminin de çok az olması, kan şekeri seviyesinin sürekli düşük seyretmesine yol açıyor. Bu durum açlık hissinin artmasına hatta zaman zaman dayanılmaz hale gelmesine, sinirlilik, halsizlik ve yorgunluğa neden oluyor. Açlık halinin daha da uzaması durumunda kişide konsantrasyon yetersizliği, zihinsel bulanıklık hatta efor gerektiren işler yapılırken bayılmalar görülebiliyor.

Kas Kaybı
Uzun süre düşük kalorili diyet yapmak kasları olumsuz yönde etkiliyor. Vücut açlık hissettiği için kas kaybediyor. Kemik yoğunluğunun azalması; eklem ağrılarına ve yorgun uyanmaya neden olurken, kalp kasının erimesi ve kalp krizlerine kadar ulaşan sonuçlara varabiliyor.

İdeal Hedef 4 Kilo
Aylık kilo verme öngörüsü Dünya Sağlık Örgütüne göre 4 kilo olmalı. Yaşı genç bireylerde, aktif spor yapanlarda ya da erkeklerde aylık kilo kaybının 6 civarında olması gerekiyor. Bunların dışında daha fazla kilo vermeye çalışmak; safra kesesi taşı, sindirim sistemi bozuklukları, dolaşım problemleri, tansiyon dengesizlikleri ve saç dökülmelerine neden oluyor.

Diyet Seçimi
Kilo vermek için kesinlikle uzman kontrolünde diyet yapmak gerekir. Kişiye özel diyetler etkili olmasının dışında daha sağlıklı olmak anlamına geliyor.

HENÜZ YORUM YOK