Güneş Sivilce Yapar mı?

0

Sağlıklı bir cilde sahip olabilmek için güneşe ihtiyacımız var. Hassas ve akneye meyilli ciltlerde güneş sivilce yapar mı? Yaz aylarında artan sivilcelerin nedeni güneşe bağlı etkenler olabilir.

Güneş Sivilce Yapar mı?

Güneş insan vücudunun sağlığı için önemlidir. Deri yüzeyine temas etmesi gerekir. D vitamini salgısı ancak bu şekilde gerçekleşebilir. Cilt yapısı ince ve hassas olan kişilerin yaz aylarında artan sivilcelerinin nedeni ise güneş olabilir.

Güneşe doğrudan maruz kalınması cilt yüzeyinin kendisini koruma amaçlı ürettiği sebum tabakası arttırır. Aşırı salgılanan sebum tabakası gözeneklerin tıkayarak sivilce oluşturur. Diğer faktör ise güneş alerjisi olan ciltlerin yüzeyinde tahriş oluşması ve akneye neden olabilmesidir.

 

Güneşin Sivilceye Neden Olmaması İçin

Güneşin en etkili olduğu öğle saatlerinde dışarıya çıkmamaya çalışın. Yüz, boyun ve omuz bölgelerinizi doğrudan güneş ışığından uzak tutun. Kaliteli ve yüksek faktörlü güneş kremleri kullanın. Alerjik ciltlere özel olarak üretilen güneş kremlerini tercih edebilirsiniz. Güneş kremini gün içerisinde birkaç defa tekrarlayın. Cildinizdeki güneş kremi yada makyaj kalıntılarını derinlemesine temizleyin. Su bazlı nemlenidirici kullanın. Yüzünüze ağda gibi işlemler uyguluyorsanız gün içerisinde güneşe çıkmayın. Su tüketimini arttırın. Su cildin nem dengesinin korunmasına yardımcı olacaktır. Omega 3 açısından zengin besinler yüksek oranda yağ içerdiği için süt, kuruyemiş gibi gıdaları dikkatli tüketin.

HENÜZ YORUM YOK