Güneş Işınlarının Cilt Üzerindeki Etkisi

0

Çok sıcak geçirdiğimiz yaz aylarında güneş ışınlarından korunmak gerekir. Evet, güneş canlılara hayat veren bir gezegen olsa da, insanlar üzerindeki etkisi oldukça büyüktür. Cilde doğrudan temas sonrasında cilt üzerinde yanık ve lekelere sebep olabilmektedir. Bu yüzden özellikle yaz aylarında güneşten korunmak için uygulanacak yöntemleri bilmeniz gerekiyor. Bronz bir cilt, güzelliğin simgesi olarak adlandırılıyor ve tatile çıkanlar sürekli güneşlenerek zaman geçiriyor. Oysa güneş ışınları bazen cilt kanserine de neden olmaktadır. Hemen farkına varamadığınız ve tamamen güneş ışınlarından kaynaklanan kırışıklık ve yaşlılık lekeleri de, ilerleyen yaşlarda kendisini gösterecektir. Sadece cildinizin değil, gözlerinizin de zarar görmesine neden olarak, cildi erken yaşlandırabilir ve bağışıklık siteminizde bozukluklara da neden olabilir.

Güneşten Korunmanın Yolları

  • Gün içerisinde 10.00- 16.00 saatleri arasında dışarıda vakit geçirmemeniz tavsiye edilir. Çünkü bu saatlerde güneş ışınlarının açısı dünyaya dik açıyla gelmektedir. Dışarı çıkmanız durumunda ise şapka kullanımı önerilir.
  • Güneşli günlerde cildinize uygun bir cilt kremi kullanmanız oldukça önemlidir. Gün içerisinde de belirli aralıklarla tazelemeniz önemlidir.
  • Gözlere ayrıca etkisi olduğundan, göz çevresini ve gözlerinizi korumak amacıyla güneş gözlüğü kullanmanız ayrıca önemli bir husustur.

Bu yöntemler ile yaşadığımız bu sıcak yaz günlerinde güneşe karşı tedbirlerinizi alabilirsiniz. Aşırı güneş ışınına maruz kalan insanlarda sıkça görülebilen cilt kanseri riskini en aza indirebilmek adına uygulayacağınız yöntemler ile kendinizi sağlıklı hissedebilirsiniz. Bu sayede oluşabilecek cilt rahatsızlıklarını en aza indirmiş olup, ilerleyen yaşlarınızda da herhangi bir sorun yaşamayacaksınız. Güneş, ayrıca tehlikeli UV ışınlarını da içerdiği için, kesinlikle güneşlenmenin vereceği rahatlık ile cildinizde oluşacak hastalıklara davetiye çıkarmayın. Sizler için güneşten korunma yollarını araştırdık ve yapılabilecek şeyler hakkında bilgiler verdik. Bu uygulamalar ile rahatlıkla cildinizin sağlığını koruyabilirsiniz.

HENÜZ YORUM YOK