Gebelikte Spor Yapmanın Faydaları

0

Bayanların gebelik dönemlerinde yapacağı sporun, birçok faydası bulunmaktadır. Bu durumları sizler için açıklamalı olarak sıraladık. Şimdi beraber bilgi sahibi olalım.

Bayanların gebelik döneminde oldukça yoğun bir enerji kaybına uğradığı bilinir. Gün içerisinde yapacağınız egzersizler, sizlerin daha çevik bir vücuda ve sağlıklı bir gebelik dönemi yaşamanıza sebep olacağından oldukça faydalıdır. Ayrıca vücuda girecek olan oksijen oranının artmasına ve bebeğinize oksijen sağlamanıza da neden olacaktır. Ayrıca bu dönemde alınan kiloların daha artış göstererek zamanla hareketsiz kalmanıza sebep olacak olan gebelik döneminde, sportif aktivitelerle kilo artışını düzenleyebilirsiniz. Kendinizi çok yorgun hissedeceğiniz gebelik döneminde, yorgunluk hissini de an aza indirebilirsiniz. Hareketsiz yaşamak, sizlerin daha sağlıksız bir hamilelik dönemi geçirmenize neden olacaktır. Bu duruma karşı olarak, günde yapacağınız yarım saatlik yürüyüş sizleri daha sağlıklı hale getirecektir. Ayrıca spor yapma aktivitesiyle, gebelik ağrıları hafifler ve özellikle kol ve bacaklarda hissedilen ağrıların ciddi bir şekilde azalması sağlanabilmektedir. Yine gebelik döneminde yaşanan kabızlık sorunu da, spor faaliyetleri sayesinde bağırsakların daha etkin bir şekilde çalışmasından dolayı son bulacaktır. Doğum anında, kaslarınız ve vücudunuzun rahat hareket etmesi de, yapacağınız spor sayesinde sizlere zorluk çıkarmayacaktır. Bu yüzden yapılabilecek en güzel spor çeşidi yürüyüş olacaktır. Yürüyüş dışında herhangi bir spor önerilmemektedir. Bisiklet kullanımı, at binme, dalış, dağcılık gibi faaliyetler gebelik sırasında büyük sorunlara sebep olacaktır.

Düzenli olarak doktor kontrolüne gideceğiniz için, en iyi tavsiyeleri de ondan alacaksınız. Sizlere birkaç bilgi ile yardımcı olmaya çalıştık. Gebelik döneminde yapmanız gereken şeylerden bahsettik. Bu dönemde risk faktörü fazladır ve dikkat edilmesi gerekmektedir.

HENÜZ YORUM YOK