Evliliğin İlk Yıllarındaki Uyum Zorlukları Nasıl Aşılır ?

0

Evlilik , zor aşamalı ve uzun bir süreç. Deliler gibi severek evlenseniz dahi evliliğin ilk yıllarında bir çok problemle karşılaşmanız mümkün. Yeni bir hayat ,yeni bir ev, yeni bir düzene alışma zorlukları yaşanması muhakkak . Ve başka bir insanla hayatınızı birleştirme çabaları her zaman kolay olmayabilir .
Bu zorlukları aşmanın ilk yolu anlayış .Karşılıklı anlayış göstermeniz sizin hayatınızı daha kolay bir hale getirecektir. Damak tadınız ,uyku düzeniniz , zevkleriniz aynı olmayabilir . Fakat bir süre sonra her şey değişecek ve birbirinizle ortak zevkleriniz olmaya başlayacaktır .
Örneğin çok farklı damak zevklerine sahip olabilirsiniz . Fakat birbirinizin sevdiği şeyleri tartışmalı ve ikinize de hitap edecek bir sofra hazırlamalısınız . Birbirinizi daha fazla dinlemeli ,daha fazla birlikte kaliteli zaman geçirmeli böylece birbirinize uyum sağlama konusunda adımlar atmalısınız .
İkinizin de ortak zevkine hitap eden şeyler yapmanız ikinizi de memnun edecek ve yakınlaşmanızı sağlayacaktır .
Bir diğer önemli neden de öfke kontrolünü elde tutabilmektir. Eğer çiftler öfkeli durumlarda kontrolünü kaybetmezler ve çözüm odaklı olurlarsa bu ilişkilerin de yıpranmayı önleyecektir . Öfkeli durumlar da bir taraf susmayı tercih etmeli ve polemiğin büyümesinin önüne geçmelidir .
Çocuk için acele edilmemeli , en doğru zaman da , evliliğe uyum sağlandıktan sonra planlanmalıdır .
Boşanmaların bir çoğu evliliklerin ilk yıllarında görülmektedir .Bunun önüne geçmek için uyum sorunu aşılamadığı takdir de bir uzmana başvurulmalı ve profesyonel bir yardım alınmalıdır .

HENÜZ YORUM YOK