Ertesi Gün Hapı Nedir?

0

Ertesi gün hapı, korunmasız yaşanılmış cinsel birleşmeden sonra hamileliği önlemek amaçlı alınan bir ilaçtır. Farklı markaları mevcut olan ertesi gün hapını, reçetesiz olarak da satabiliyorlar. Her ne kadar ismi ‘ertesi gün hapı’ olarak geçse de korunmadan yaşanılmış cinsel birleşmeden 72 saat(3 gün) içerisinde kullanılabilir.

Fakat hap hamileliği önlemek açısından ne kadar erken alınırsa o kadar etkili olur. En etkili süre ise cinsel birleşmeden sonraki ilk 12 saattir. Ertesi gün hapları, adet döngüsünde de olunsa kullanılabilir. İlaç kutusunda 2 tablet vardır ve bu tabletler aynı anda içilmelidir. İlaç alındıktan 3 saat sonra kusma ya da ishal olursa haplar yeniden alınmalıdır.

Hangi Prensiple Çalışır?

Ertesi gün hapı, yumurtalıklardaki yumurta hücresi üretimini engeller. Üremiş olan yumurtaların döllenmemesi içinse rahmin yapısını değiştirerek yumurtaların tutunmasını engeller.

Ne Kadar Etkilidir? 

Ertesi gün hapı, belirtilen koşullarda alındığında oldukça etkilidir. Ancak tabi ki hamileliği %100 önler gibi bir iddia söz konusu değildir.

Yan Etkisi Var Mıdır?                    

Ertesi gün haplarının kullanımı kişiden kişiye farklılık gösterir. Çoğu kadın için uygun olmamakla beraber ertesi gün hapının kullanıldığı dönemde kullanılan farklı ilaçlar ertesi gün hapı ile etkileşime girerek problem yaratabilir. İçerdiği hormonlar nedeniyle bazı belirtiler görülür. Bu belirtiler;

– Mide bulantısı,

-Baş dönmesi,

-Baş ağrısı,

Halsizlik,

Karın ağrısı,

-Ara kanamaları,

-Memede hassasiyet gibidir. Bu belirtiler hap alındıktan sonra 3 güne kadar devam edebilir.

Ertesi gün hapı ayda, yılda, vs. kaç defa kullanılabilir? Ertesi gün hapının aşırı kullanımı sağlık sorunlarına yol açabilir. Ertesi gün hapının acil olmadığı sürece yılda 3’ten fazla kullanılması tavsiye edilmez.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here