Dukan Diyeti Nasıl Yapılır ?

0

Dukan diyeti ,değerli hocalarımızın çalışmaları sonucu ortaya koydukları bir kilo verme programıdır diyebiliriz. Fransız bir beslenme uzmanı tarafından geliştirilmiştir ve uzun yıllardır yurt dışında uygulanmaya devam etmektedir. Son zamanlarda ülkemizde de yaygınlık göstermeye başlayan ve popülerliğini koruyan ,tercihler arasında ilk sıralarda yer alan bir beslenme/diyet stilidir.

Dukan diyetinde tüketmeniz gereken gıdalar belirlenmiş ve sınırlandırılmış. Diyet süreci belirlenen bu gıdaları tüketeceğiniz çeşitli evrelerden oluşmaktadır. Tüketilmesi için izin verilen 100 çeşit gıda bulunmaktadır. Her evrede belli sayıda tüketimine izin verilmektedir. Şimdi dukan diyetinin evrelerini sizlerle paylaşacağız.
• İlk evre atak aşamasıdır. 2-7 gün kadar süren bir süreçtir. Günde 20 dk egzersiz yapma zorunluluğu vardır. Verilmesi beklenen kilo oranı 1-5 arası kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. 68 adet saf protein tüketimine izin verilmektedir.
• İkinci evre seyir aşamasıdır. 10 günlük bir süreçtir. 68 protein ve 32 adet sebze tüketimine izin verilmektedir. Günlük yarım saat egzersiz yapılması zorunluluğu vardır.
• Üçüncü evre de sağlamlaştırma evresidir. 68 saf protein ve 32 adet sebzeye peynir çeşitleri ve tam tahıllı ekmek de eklenmektedir. Günlük 25 dk egzersiz yapılması zorunludur.
• Son evrede dengeleme aşaması olarak adlandırılmaktadır. Zaman kısıtlaması yoktur bu evre ömür boyu devam etmektedir. Günde 20 dk egzersiz ya da tempolu şekilde bir fiziksel aktivite yapılması zorunludur. 100 adet izinli gıdaların hepsi bu evrede tüketilebilir. Gıda listelerine dukan diyeti kitaplarından veya diyetisyenlerden ulaşabilirsiniz.
Bu evrelerde geçerli olan kurallara uyarak ve yönergeleri yerine getirerek kilo verebilirsiniz. Tabi vereceğiniz kilo metabolizma düzeninize göre değişiklik gösterebilir, az veya daha çok sonuçlar alabilirsiniz.

HENÜZ YORUM YOK