Doğru Ayakkabı Seçimi

0

1. Deneyin

Bir elbiseye uygun ayakkabı seçiminde en önemli ipucu, ayakkabıyı denemektir. Böylece dışarıdan nasıl göründüğünüz ve rahat olup olmadığı konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.

2. Kullanım yeri

Doğru ayakkabı seçiminde, ayakkabıyı nerede giyeceğiniz de çok önemlidir. Örneğin, resmi davetler için topuklu ayakkabı şık bir seçim olacaktır. Düz tabanlı ayakkabılar, sandaletler ve spor ayakkabıları ise daha rahat ortamlarda tercih edin.

3. Topuk – Kıyafet boyu

Elbiseye uygun ayakkabı seçiminde, elbise boyunuzu dikkate alın. Çok kısa elbise ya da eteğin altına, yüksek topuk giymekten kaçının. Orta boy elbiselerde genellikle hem düz taban hem de topuklu giyilebilir. İşin püf noktası doğru dengeyi yakalamakta bu nedenle deneme yapmak çok önemlidir.

4. Farklı ayakkabılar

Farklı ayakkabıların, vücut şeklinize göre genel görüntünüz üzerinde farklı etkileri olabilir. Eğer bacaklarınız kısaysa, bileğinize kadar gelen ayakkabılardan uzak durmalısınız çünkü bu tarz ayakkabılar bacaklarınızı daha kısa gösterir.

5. Renk uyumu

Uygun bir kıyafetin temel anahtarı, renk uyumunu yakalamaktır. Bir elbise için ayakkabı seçimi yaparken, hangi renklerin, hatta hangi tonların en uygun seçim olacağına karar verin.

6. Nötr renkler

Ayakkabı seçerken, nötr renkler kullanmanız oldukça avantajlıdır. Her kadının dolabında düz siyah şık bir ayakkabı olmalıdır. Rengi ya da kumaşı ne olursa olsun hemen her kıyafete uygun olabilir.

7. Denge oluşturma

Elbiseniz ne kadar karışık olursa, ayakkabınız da o kadar sade olmalıdır. Ağır kumaşlı ya da desenli elbiseler genellikle sade ayakkabılara uygunken, düz elbiseler ise daha gösterişli ayakkabılar kullanılabilir.

8. Malzeme uyumu

Kalın malzemeden yapılmış elbiselerin altına daha hafif görünümlü ayakkabılar tercih edilmelidir.

9. Ayakkabı şekli

Bir elbiseye uygun ayakkabı seçerken, ayakkabının şeklinin ve tasarımının, elbisenin genel görünümünü nasıl etkileyeceğini göz önünde bulundurun. Örneğin, sivri uçlu ayakkabılarla uzun etek güzel bir tasarım olabilir.

HENÜZ YORUM YOK