Çocuklu ve Mutlu Evliliğin Sırları

0

Çocuk, hayalleri süsleyen ve çoğu ailenin özlem duyduğu bir mucizedir. Çocuk sahibi olmak anne babayı çok mutlu edip tarifsiz sevinçler yaşatabilir. Ama bakımına ve hayatınızda meydana getireceği değişikliklere gelince işler biraz değişir gibi olur.

Anne adayı tüm gününü mama yaparak, çocuk emzirerek veya bez değiştirerek geçirmeye başlar. Hayat birden bebeğin etrafında dönmeye başlar. Anne tüm zamanını bebek bakımına ayırdığı için baba kendisini dışlanmış olarak hissedebilir ve anne ile bebek arasındaki bağı kıskanabilir. Bunun yerine anneye bebek bakımında yardımcı olarak hem bebekle iletişimini güçlendirmek hem de annenin sorumluluk yükünü biraz azaltmak babanın yapması gereken şeyler arasında yer almaktadır.

Özellikle ilk aylarda anneye de babaya düşen şey çok sabırlı olmaktır. İki tarafa da fazlasıyla sorumluluk yüklenecek ve birbirinize ayırdığınız vakit baş başa geçirdiğiniz vakitleri çok özleyeceksiniz. Sadece 2-3 ay sabırlı olun ve bebeğinizle ilgilenin bir süre sonra onunda uykusu düzene girecek ve biraz daha gelişecektir. Kendinize ayırdığınız vakitlere yavaş yavaş geri döne bileceksiniz.  Babaya bu durumda çok iş düşüyor, anne adayı hamilelik sürecinde hem bedensel hem de psikolojik olarak büyük değişimler atlatmaya çalışıyor. Bu süreçte eşinize destek olmalısınız. Ona sık sık sevdiğinizi ve hayatında olduğu için mutlu olduğunuzu söyleyin. Ara sıra hediyeler alın ve bebeğin sorumluluklarını paylaşmaya çalışın. Anneler genelde babaya bebek bakımında sorumluluk vermekten çekinirler yapamayacağını düşünerek. Ancak bu yanlış bir seçimdir babanın da bebek bakımı ve büyümesi sürecinde kesinlikle rol alması gerekmektedir. Onu bu süreçten soyutlamak yerine yapabileceği şeyler konusunda yardım isteyiniz.

HENÜZ YORUM YOK