Çocuklarda Ve Bebeklerde Öksürüğe Ne İyi Gelir ?

0

Öksürük; çocuklarda akciğer enfeksiyonlarındaki ya da solunum yollarında oluşan balgamın dışarıya atılmasını sağlar. Kuru öksürük çok ciddi sorunlar yaratmaz. Her zaman nedeni tam olarak bilinmez. Soğuk algınlığı sırasında burun akıntısının solunum yolunu tahriş etmesi sonucunda meydana geleceği düşünülebilir. Aynı zamanda çocuğun çevresinde sigara içilmesi sonucunda oluşan duman solunum yolunu tahriş edecek ve kuru öksürüğe sebep olacaktır. Kulak enfeksiyonları sonucunda da kuru öksürük görülebilir.

Öksürük Durumunda Neler Yapılmalı?

Balgamlı öksürüklerde öksürük şurubu kullanılması tavsiye edilmez. Çünkü bu durumda öksürüğün kesilmesi değil balgamın dışarıya atılması önem arz eder. Geceleri öksüren çocukların sırtlarına destek koyarak dik yatmasını sağlamak sümüğün boğazdan aşağıya kolay kaymasını ve böylelikle boğazın tahriş olmamasını sağlayacaktır.

Öksüren çocuğun bulunduğu odanın nemli tutulması önemlidir. Yakınında kaynayan bir çaydanlık bulundurmak yarar sağlayacaktır. Çocuğun boğazını yumuşatmak için ılık bir şeyler içirilmesi tavsiye edilir. Sütün 6 aylıktan büyük olan çocuklarda salgı oluşumunu arttırması sebebiyle verilmemesi önerilir.

Doğal Yöntemler

Elma kabuğu, bir miktar ıhlamur, iki üç adet karanfil, biraz da tarçın kabuğu ile hazırlanan karışık çay ılık bir şekilde çocuğa içirilmelidir. Bir yaşından büyük olan çocuklarda çay bal ile tatlandırılabilir. İki yemek kaşığı dut pekmezinin içerisine bir miktar karabiber katılarak oluşturulan macun günde bir kaşık içirilir. Bir yaşından büyük çocuklarda uygulanması tavsiye edilir.

İki yemek kaşığı tereyağı ile bir yemek kaşığı pekmez, bir tatlı kaşığı kadar su ile kaynatılır. 6 aylıktan büyük bebekler için ılık bir şekilde içirilmesi tavsiye edilir. Ihlamur ve ayva yaprağı beraber kaynatılarak elde edilen çay öksürük için iyi bir doğal yöntemdir. Bir yaşından küçük çocuklara içirilebilir. Bir yaş sonrasında ki çocuklar için bal ve karabiberin karıştırılması ile oluşturulan macun büyükler için de çözüm önerisidir.

 

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here