Çocuklarda Ağlama Krizi ile Başa Çıkma Taktikleri

0

Çocuklar bazen çok ağlar hem de bizim bilmediğimiz sebeplerden ötürü. Çocuklara ağlama esnasında kızmamalı ve çocukla inatlaşılmamalıdır. Çocuğunuz ağlarken onu çok sıkacak, ağlamasını şiddetlendirecek konuşmalardan uzak durmalısınız. Çocuklar bir çok nedenden dolayı ağlayabilirler. Mesela çocuğunuz korkmuş olabilir. Herhangi bir böcekten, yalnız yatmaktan, karanlıktan, tek kalmaktan ya da istediği bir şeyin yapılmamasından. Çocuklar aslında çok kırılgandırlar o yüzden çok fazla şefkate ve sevgiye ihtiyaç duyarlar.
Eğer çocuğunuz ağlıyorsa ona ne olduğunu sorun. Eğer çok sinirli bir çocuk ise ve dokunduğunuzda ağlaması daha da şiddetlenecek ise dokunmaktan kaçının.
Bazen ise çocuğunuz sebepsiz yere ağlayabilir. Bu normaldir ve bir çok çocukta olur. Lütfen çocuğunuz ağladığında onu üzecek ‘senide çok şımarttılar’gibi sözlerden uzak durunuz. Çocuğunuz ağladığında sizin sakin kalmanız çok önemlidir. Çocuğunuz sakinleştiğinde ona sarılarak, öperek onu tekrar güldürebilirsiniz. Ama bazı çocuklarda yapı gereği sinirli olurlar ve olur olmadık şeye ağlarlar. Böyle durumlarda çocuğunuzun her istediğini yapmak yerine onu kendi haline bırakmayı denemelisiniz. Ağladığında eğer evdeyseniz odayı terk edin veya onunla ilgilenmiyormuş gibi yapın. Çünkü bir çok çocuk ağlamasına dayanamayan anne babayı kullanma eğilimine girer. Ağladığında istediği her şeyin yapıldığını gören bir çocuk ne zaman zora düşse ağlama eğilimine girer. Bu hareket zamanla çocuğunuzun karakterine yerleşir ve ileride hem sizin için hem de kendi için bir çok zorlukla karşı karşıya kalır. O yüzden çocuğunuz eğer istediği şey yapılsın diye ağlıyorsa ve bunu siz fark ettiyseniz onunla temastan kaçınmanız çocuğunuzun faydasına olacaktır.

HENÜZ YORUM YOK