Çocuğunuzun Zihinsel Gelişimini Destekleyin

0

Çocuğunuzun zihinsel gelişimini destekleyin ,
Zihinsel gelişim bebeğin anne karnında ilk üç ayda gelişimi başlar ve bu süreç doğumla beraber devam eder. Zihinsel gelişim çocuklarda hayal düşünme, muhakeme gücü, dil gelişimi hafıza gelişimi, yaratıcılık, problem çözme gibi dallardan oluşur. Çocuğun düşünme gücü zihni çok fazla geliştirir. Çocuk çeşitli şekillerde zihin gücünü geliştirilebilir. Çocukların okul ile ilk buluşması anaokulu ile başlar. Anaokuluna giden çocukların zihinsel gelişimi oynadıkları oyunlar ile gelişir. Çocuklarla oynanan doğru oyunlar onların zihnini çok olumlu etkiler.
Çocuklarda oyunun önemine gelecek olursak; oyun okul öncesi çocukların yani anaokuluna giden çocukların en önemli uğraşıdır. Çocuklar oyunlar oynayarak çevrelerine adapte olup sosyalleşirler. Çocuklarda oyun oynama şekilleri vardır. İlk oyuna başlayan çocuklar tek başlarına oyun oynarlar. Bir toplulukta herkes farklı oyun oynar. Daha sonra çocuklar etraflarını gözlemlerler. Onlardan öğrenir. Onları taklit ederek oyunları öğrenirler. Daha sonra birlikte oyun oynamaya başlarlar. Bir düzen ve kurallar içinde oynanan oyunlarda çocukların zihinsel gelişimine çok katkı sağlar. Çocuklar kuralları olan oyunlardan çok şey alırlar. Örneğin yardımlaşmayı birlikteliği arkadaşlığı dürüstlüğü düzeni kısacası hayata dair her şeyi oyunun kurallarından öğrenirler.
Çocukların zeka gelişimleri için ailelere de büyük görevler düşer. Çocuğunuzla ilgilenin. Onunla paylaşımlarda bulunun. Ona iş verin onunla deney yapın. Çocuğunuzla beraber müzik dinleyin. Müzikten nasıl bir duygu aldığını ona sorun. Zekayı geliştirecek bulmacalar ve zeka oyunlarını onunla oynayın. Çocuğunuzla beraber resim yapın. Ve resimde neyi çizdiğini ona sorunuz. Çocuğunuza kitap okuma alışkanlığını kazandırın ve neden kitap okuması gerektiğini ona anlatın.

HENÜZ YORUM YOK