Çocuğunuz Altını Islatıyorsa

0

İdrar kaçırma, çocuklarda en yaygın görülen sorunlardan biridir. Çocuğun gündüz ya da gece istemsiz olarak yatağını ve kıyafetlerini ıslatması bu durumun bir parçasıdır. Çocuğun altını ıslatması, aslında bazı hastalıkların yol açtığı ortak bir semptomdur.

İdrar kontrolü, çocuk büyüdükçe çocuk tarafından sağlanan bir olgudur. İki yaşındaki çocukların yüzde 25’i idrar kontrolünü sağlayabilirken 4 yaşındaki çocuklarda bu oran yüzde 98’e kadar ulaşıyor. Çocuklarda idrar kaçırma, 5 yaşından büyük çocuklarda istemsiz olarak üstünü ve yatağını ıslatma şeklinde ortaya çıktığı zaman bir sorun olarak ele alınması gerekir. Bu gibi durumlarda ailelerin çocuklarını suçlayıp ona kızması yerine sabırlı olması ve bu sorunun asıl nedenini araştırması gerekir.

Çocuklarda gündüz idrar kaçırma, ayrıntılı tetkit ve tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Özellikle de iki yaşından büyük çocuklarda bu sorun yaşandığı zaman dikkat edilmesi gerekiyor. Hem gece hem de gündüz idrar kaçırma problemi yaşayan çocuklarda daha çok inceleme yapılması gerekiyor. Bu durumun birçok nedeni olabilir. 5 yaşından büyük çocukların yüzde 8’i idrar kaçırıyor ve bu durum normal olarak kabul ediliyor. Fakat 5 yaşından sonraki çocuklarda bu sorun başka hastalıkların göstergesi olabiliyor.

Erkek çocuklarında idrar kaçırma sorunu kız çocuklara oranla iki kat daha çok görülüyor. Bu gibi durumlarda çocuğunuzu asla cezalandırmamalı ve tedavi yöntemlerini araştırmalısınız. Çocuğunuzun psikolojisini etkileyecek söylemlerden kaçınmalı ve bu durumun en kısa sürede giderilmesi için doktora başvurmalısınız

HENÜZ YORUM YOK