Biber Gazı Hakkında Merak Edilenler

0

BİBER GAZINI TANIYALIM

Biber gazı (O-Klorobenzalmalononitril) kapsaisin denilen bileşiklerden elde edilen bir gaz türüdür. Bibere acı tadını veren budur ve bilinen en acı maddelerdendir. Kapsaisin her ne kadar ilaç olarak kullanılsa da biber gazı halinde öldürücü bir silaha dönüşebilmektedir.

 

BİBER GAZININ ETKİLERİ NELERDİR?

Biber gazı vücuda solunum yoluyla girdiği gibi deriden emilim yoluyla da girebilir. Biber gazı emilimden sonra sinir uçlarına birikip dağılır. Biber gazı teknolojisi günden güne gelişmekte, güvenlik güçleri de bu gelişime ayak uydurmaktadır. Biber gazının içeriği, yapısı ve etkisi sürekli değişmektedir. Biber gazı atıldığı ortamda 2-3 km‘lik alanda etkisini gösterebilir. Çok hızlı yayılır.Etkisi kişiden kişiye ve gaza maruz kalma durumuna göre değişir. Sağlık sorunu olan kişilerde, gaza maruz kalan kişi ölebilir. Etkileri arasında göz yaşarması, burun tıkanması, burun ve boğazda şiddetli yanma, şuursuzluk, baş dönmesi, nefes darlığı, görme bulanıklığı, bilinç bulanıklığı, panik, aşırı öfke ve kızgınlık yer alır. Biber gazına maruz kalan kişinin gözleri yanar ve yaşarır. Doğal tepki olarak gözyaşı salgılanır. Solunum yolunda tıkanma etkisi yapar ve kişiye boğulma hissi verir. Sürekli öksürük kişiyi kusturabilir.

İHTİYAÇ DUYACAĞINIZ MALZEMELER

* Boya/Toz Maskesi

* Nalbur veya bir yapı mağzasından temin edilebilir

* Göz koruyucu gözlük, deniz gözlüğü de olabilir

* Nalbur veya bir yapı mağazasından temin edilebilir

* Su Spreyi Şişesi

* Temizlik malzemelerine ait şişelerse iyice yıkayın

* Sıvı Asit Giderici/ Anti Asit

* Sıvı formdaki herhangi bir ürün

* Rennie veya Talcid

BİBER GAZINDAN NASIL KORUNULUR?

Biber gazı deriden de etkili olduğu için öncelikle vücudun hiç bir yeri açıkta kalmayacak şekilde giyinmiş olmalısınız. Eldiven, bere, atkı takmalı, giysi, içine hava geçirmeyecek şekilde sıkıca kapatılmalıdır. Mümkünse, gaz maskesi en temel çözümdür. Biber gazının etkisini en basit şekilde limonla azaltabilirsiniz. Limonu bir mendil ya da atkıya sıkarak nefes alabilirsiniz. Ayrıca limonu göze, burna sürebilir, limonun suyunu içebilirsiniz. Bu önlemler, öksürüğü ve yanmayı biraz olsun azaltacaktır. Biber gazına maruz kalma ihtimaliniz varsa yanınızda mutlaka fazladan limon, sirke bulundurunuz. Herhangi olumsuz bir durumda, çevrenizde yardıma ihtiyacı olan kişiler mutlaka olacaktır. Gazdan az etkilenen kişiler, zor durumda kalan kişilere sakin bir şekilde müdahalede bulunmalıdır. Aynı şekilde sirke de benzer bir etkiye sahiptir, limonun yanısıra kullanılabilir. Yanan gözle kesinlikle ovuşturulmamalıdır. Ovuşturulan gözler biber gazıyla tahriş olur ve uzun süre düzelmezler. Gözyaşının akmasına engel olmayın, gözyaşlarıyla gözler yıkanacağı için bu durum yararlıdır.

Su içmek, yüzü, gözü su ile yıkamak doğru değildir. Su, deriye yapışan zehirli gazın gözeneklere girmesine neden olabilir. Biber gazına maruz kalındığınızda gazlı havayı mümkün olduğunca teneffüs etmemeye çalışınız. Nefes almanız gerektiğinde ise yüzünüzü “temiz havaya” doğru dönerek nefes alınız. Biber gazı cilt yoluyla da alınabildiği için en kısa sürede gaz bulaşan giysileri değiştiriniz.

BİBER GAZI TEDAVİSİNDE ETKİLİ BİR YÖNTEM

Kaliforniya Üniversitesi’nde yürütülen bir çalışmada; anti asitlerin bölgesel uygulanmasının gazın yol açtığı ağrı ve acı üzerinde etkili olduğu görülmüştür.

1. Uygun ebatta bir sprey şişesini iyice yıkayın.

2. Şişenin yarısını sıvı anti asit (Rennie, Talcid vb.) doldurun

3. Şişenin geri kalan yarısını suyla doldurun.

4. Biber gazına maruz kaldığınızda gözünüze ve ağızınıza spreyi sıkın ve yutun.

BİBER GAZI, AKUT CİĞER ÖDEMİNE DAHİ SEBEP OLABİLİR

Anadolu Sağlık Merkezi’nden Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Esra Sönmez Duman, biber gazının insan vücuduna etkileri ile ilgili bilgi verdi. Biber gazının içeriğinde bulunan Oleoresin Capsicum, irritan yani tahriş edici bir maddedir. Oleoresin Capsicum’un konsantrasyonu da tahriş edici etkinin gücünü belirler. Biber gazına maruz kalınması gözlerde yanma, kızarma, yaşarma, geçici körlük, korneal duyarlılıkta artmaya neden olabilmektedir. Burunda yanma ve akmaya yol açar. Ağız mukozasında ve ciltte iltihabi reaksiyona bağlı olarak yanmaya neden olur. Yüksek konsantrasyonda biber gazı solumak bronşlarda da tahrişe neden olabilmektedir. Uzamış öksürük, bronşlarda kasılmaya bağlı nefes darlığı ve akut akciğer ödemi görülebilmektedir. Özellikle altta yatan astımı olan hastalarda biber gazına maruz kalmak hastayı solunum yetmezliğine sokabilmektedir. Biber gazının akut etkileri bilinmekle beraber uzun dönemdeki etkileri hakkında yeterince veri yoktur.

TEDAVİ İLKELERİ

* Hastalar biber gazının sıkıldığı ortamdan çıkarılmalıdır.

* Giysileri çıkarılmalıdır.

* Varsa kontakt lensler çıkarılmalıdır. Gözlerin bol çeşme suyu ile yıkanması önerilmektedir. Bununla birlikte kapsaisin suda çözünmediğinden etkili olmayabilir.

* Ağrının giderilmesi için için lokal anesteziklerin uygulanması gerekebilir.

* Deri bitkisel yağla temizlenebilir.

* Bronşlarda kasılma varsa oksijen, nefes açıcı inhaler ilaçlar ve/veya kortizon verilmelidir.

* Hastaya tedavi girişiminde bulunan sağlık personeli eldiven, gözlük ve koruyucu giysi giymelidir.

 

HENÜZ YORUM YOK