Baş Ağrısına Neden Olan Etkenler

0

Herkeste görülebilen ve çoğu zaman şiddetli görülen baş ağrısının nedenlerini tahmin ederiz. Zaman zaman gıdalardan, bazı zamanlar ise çevresel etkenlerden meydana gelenbaş ağrısının nedenlerini yazımızda paylaşıyoruz… 

Stres
Baş ağrısının nedenlerinin %80′i stresten kaynaklanmaktadır. Stres dolayısı ile kasılmalar meydana gelir. Bu tip baş ağrısı için hafif masaj uygulaması yapılabilir.

Susuzluk – Açlık
Yaşam kaynağı olan su fazla içilmediği zamanlarda baş ağrısı etkili olabiliyor. Vücudun susuz kalması sebebi ile oluşan bu ağrı zaman zaman çocuklarda da görülmektedir. Düzensiz yenen yemek veya kaçırılan öğünlerden ötürü ortaya çıkan baş ağrılarına yakalanmamak için, öğünleri kaçırmayın.

Teknoloji
Elektronik cihazlara uzun süre bakmak ve yoğunlaşmak baş ağrısına neden olmaktadır. Bilgisayar gibi teknolojik aletler ile çalışmak zorundaysanız gözlerinizi mutlaka dinlendirin. Ekrana bakma mesafeniz yakın olmasın ve ekran ışığı gözleri rahatsız etmeyecek kontrasta getirin.

Kokular
Yalnızca kötü kokular değil, parfüm, çiçek, temizlik ürünleri, mum gibi gibi güçlü kokular da siz farkında olmadan baş ağrısına yol açabilir.

Uykusuzluk
Bazen sabahları uyandığımızda baş ağrısı ile uyanırız. Bunun sebebi düzensiz uykudur. Çünkü uykusuzluk beyindeki kan damarlarının şişmesine neden oluyor. Uyku saatinizi belirleyin ve düzenli hale getirin.

Hormonal Etki
Hamilelik, regl, menopoz gibi dönemlerde kadınlarda baş ağrısı ortaya çıkabiliyor.

Parlak Işık
Rahatsız edici derecede olan spot ışıklarından uzak durun. Aşırı derecede parlak olan ışıklar sinir sisteminize etki etmektedir ve baş ağrısına neden olmaktadır. Parlak ışıklar yerine daha yumuşak ışıklar tercih edin.

Baş ağrısına neden olan yiyecekler
Nitrat içeren salam, sucuk, sosis gibi işlenmiş etler, süt ürünleri gibi fermente ürünler, salamura ürünler, soya sosu gibi besinler, çikolata gibi aminoasit içeren yiyecekler.

 

HENÜZ YORUM YOK