Bağışıklığı Güçlendiren Yiyecekler

0

Zayıf bir bağışıklık sistemi hastalıklar için adeta bir davetiye sayılmakla birlikte, yakalanılan en basit hastalıkların bile iyileşme süreçlerinin uzamasına hatta hızlı bir şekilde ilerlemesine neden olmaktadır. Bu nedenle bağışıklık sistemini güçlü tutmak önemlidir. Bunun için öncelikle beslenmeye dikkat edilmeli ve bağışıklığı güçlendirecek besinler sıklıkla tüketilmelidir. Bunun yanı sıra özellikle C vitamini tüketimi arttırılmalı. C vitamini içeren besinler bağışıklık sistemini güçlendirmek açısından en etkili olanlardır.
Her şeyden önce bağışıklık sistemini güçlendirmek için su tüketimi arttırılmalıdır. Yaklaşık 2-2,5 lt su içmek bağışıklık sisteminin sağlıklı işleyişi için gereklidir. Kış aylarında her ne kadar su tüketimini azaltıyor olsak da bağışıklık sistemimizin en güçlü olması gereken dönem kış aylarıdır. Bu nedenle de su içmeyi ihmal etmemek gerekir.
Sarımsak tüketimi de yine bağışıklık sistemini güçlendirmenin en etkili yollarından biridir. Güçlü bir antioksidan içermektedir.
Yoğurt ve kefir tüketimi, probiyotik gıdalar bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkilere sahip olup kefirin pek çok hastalığı önlediği bilinmektedir.
Yeşilçay vücudu toksinlerden arındırmanın yanı sıra bağışıklı sistemi içinde adeta bir doping sayılır.
En önemli unsurlardan bir tanesinin C vitamini olduğunu yazımızın başında da söylemiştik. Bu nedenle başta narenciye olmak üzere C vitamini açısından zengin meyve ve sebzeler tüketmeye özen gösterin.

Özellikle kış aylarında portakal,elma ve mandalinayı bol bol tüketmekte fayda var.
Protein içeren gıdaları da unutmayın, beslenme listenizde mutlaka bulunsun. Güçlü bir bağışıklık sistemi için protein olmazsa olmazlardan.

HENÜZ YORUM YOK