B12 Vitamini Nelerde Bulunur?

0

B12 vitamini oldukça önemli bir vitamindir hücre için hayat kaynağıdır B12 vitamini kan hücrelerinin üretir ve sinir sisteminin çalışmasını sağlar.
Bu vitamin eksikliği sonucu ise, yorgunluk, halsizlik, baş ağrısı, unutkanlık, dilde ve ağızda yaraların oluşması, kalpte çarpıntı oluşması, sindirim bozuklukları, nefes alıp vermede zorlanma, görme bozuklukların oluşması, el ve ayaklarda uyuşma hissinin oluşması, depresyona bile neden olur oldukça önemli bir vitamindir. Dikkat etmemiz gereken bu vitamini yeteri kadar almak gerek. B12 vitaminin nerelerde bulunur sorusuna uzmanlar şu cevapları vermişlerdir biz de bunları öğrenerek bizim için oldukça önemli olan bu vitamini yeteri kadar almaya çalışmalıyız .

  • Et en çok kırmızı ette bulunur B12 vitamini et tüketirken yağsız et tüketmeye çalışın
    Ciğer, ciğerde de oldukça fazla B12 vitamini bulunur özellikle dana ciğerin de bulunmaktadır.
  • Yumurta, peynir sabah kahvaltısın da yumurtasız ve peynirsiz bir kahvaltı yapmayın peynir ve yumurtanın içerisin de bolca B12 vitamini bulunur özellikle çocuklar ve yaşlıların tüketmesi gerekir.
  • Süt ve yoğurt, hangi yaş aralığın da olursanız olun günde bir bardak süt için ve yoğurt öğle ve akşam yemekleriniz de bir kâse yoğurt mutlaka tüketin.
  • Tavuk ve balık, bu ikili oldukça önemlidir özellikle de balık her yaştaki bireyin haftada en az iki defa balık tüketmesi gerekir. Ton balığı, midyede de bulunur.
  • Yeşil sebzeler, yeşil sebzeler birçok sağlık sorununa iyi gelir özellikle haşlanmış sebzelerin için de bolca vitamin vardır bu vitaminler sağlığınızı koruyacak ve hastalıklara izin vermeyecektir. Ispanak, brokolili, karnabahar, pazı yaprağı, lahana, kabak, taze fasulye gibi sebzelerde bolca bulunur.

HENÜZ YORUM YOK