Aşırı Terleme Nedenleri ve Çözümü

0

Sıcak yaz aylarını yaşadığımız şu günlerde, terleme sorununu hemen hemen herkesin yaşadığını görmekteyiz. Bu durum beraberinde ter kokusunu da beraberinde getirdiğinden, hem bizi hem de çevremizdeki insanları rahatsız edebilmektedir. Aşırı terlemenin de birkaç sebebi vardır. Bunlar arasında, stres, tiroid bezinin normalinden fazla çalışması, obezite ve şeker hastalıkları ve korku gibi unsurlar bulunmaktadır. Bazı kişilerde doğuştan gelen bir hastalık halini alan aşırı terleme, sinir sisteminin bozukluğundan kaynaklı da yaşanabilmektedir.

Terleme ve terlemeye yol açan sebeplerin yanında, uygulanabilecek çözüm yolları hakkında bilgiler vereceğiz. İlk tercihimiz şüphesiz bitkisel çözümler olacaktır. Bunun yanında farklı tedavi yöntemleriyle de aşırı terlemeye çözüm bulunabilmektedir. Psikoterapi ve ilaç tedavileri doktorlar tarafından önerilmektedir. Ter bezlerinin alınarak, aşırı terlemenin önüne geçmeniz mümkündür. Botoks tedavisi de günümüzde sıklıkla uygulanmaktadır.

Koltuk Altı Terlemesini Önleme

Limon : Kullanımı oldukça kolay olan limon suyunu koltuk altınıza uygulayarak doğal bakım yapabilirsiniz. Terlemeyi kesinlikle azalttığı bilinen limon suyu oldukça tavsiye edilebilir.

Elma Sirkesi : Su ile karışım yaparak koltuk altlarınıza sürdükten sonra yaklaşık 20 dakika bekleyip gerekli temizlik işlemlerini yapabilirsiniz. Elma sirkesinin en önemli özelliği, terlemeyi önlemesi ve ter kokusunu giderici etki yaratmasıdır.

Botoks : Genel bir cerrahi tedavi yöntemi olan botoks sayesinde ter bezleriniz alınır ve terleme oranınız oldukça azalır. Yan etkisi bulunmadığından günümüzde tavsiye edilen yöntemler arasında ilk sıradadır.

Kıyafet Seçimi : Sıcak yaz aylarında pamuklu ve hava alan kıyafetler tercih etmeniz, terlemeyi azaltıp farklı durumlar yaşamanıza karşı bir önlem almanız anlamına gelmektedir. Bunların yanında terlemeyi önleyen maske hazırlayabilirsiniz. Kabartma tozu ve limon suyunu karıştırarak oluşturacağınız doğal maskeyi koltuk altınıza sürebilir ve 10 dakika bekledikten sonra temizleyebilirsiniz. Haftada en az 3 gün uyguladıktan sonra ter kokusunu azaltmış olacaksınız.

HENÜZ YORUM YOK