40 Yaşından Sonra Hamile Kalmanın Riskleri

0

Bilindiği üzere 40 yaşından sonra hamile kalmak çok risklidir. Çünkü çocuk engelli doğabilir veya anne doğum yaparken ölebilir gibi riskler vardır. Annelik hem fiziksel ve hem ruhsal olarak güzel ve olağanüstü bir süreçtir. 40 yaşından sonra kadınların yaşa dayalı olarak fiziksel kondüksiyonlarında değişiklikler meydana gelir. Bu yüzden gebeliğe ulaşmak daha zor oluyor ve gamet üretimi bu yaşlarda azalıyor. Buna bağlı olarak da bebeğin anormal olma riskini arttırıyor. 40 yaşından sonra gebe kalan annelerin düşük yapma riski daha çok oluyor. Aynı zamanda çocuk Down Sendromlu doğabiliyor. Fakat günümüzde çok geç evlenen kadınlar oluyor ve 40 yaşından sonra da gebe kalmak isteyenler oluyor.

Riskli olduğu ortada ama gebe kalmak isteyen anneler sürekli doktora gitmeli ve fiziksel değerlerine baktırmalıdır. Ama gebeliğin yumurtada oluşturacak risklerini kimse değiştiremez. Sürekli olarak kontrol altında olmalıdır. Siz doğduğunuzda 2 milyon olan yumurtalar 40 yaşında 35 bine iner. Menopoza giren bir bireyde ise yumurta sayısı 1000’e iner.

Neden 40 yaşından sonra doğum yapılmaması gerektiği buradan anlaşılıyor aslında. Yumurtalık azaldıkça doğurganlık düşer. Yumurta sayısı düştükçe kalitesi de azalır. Zayıf kişilerde gebe kalmak riskli iken şişman kişilerde gebe kalmak daha risklidir. Bu nedenle bebeği düşürme riski çoğalır. Normalde gebe bir annenin sigara içmesi zararlı iken 40 yaşından sonra gebe kalan annenin sigara içmesi aynı zamanda çok büyük riskleri meydana getirir.

Plesanta

Gebelikte plesanta olması mümkündür. Yaş arttıkça plesanta önden gelir ve gebelik sırasında kanama artar. Bu yüzden çok risklidir.

Yüksek Tansiyon

Bu yaşlarda olan kadınlar gebelik planlıyorlarsa yüksek tansiyonlarının olup olmadığını kontrol ettirmeleri gereklidir.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here