Yumurta Alırken Ve Tüketirken Nelere Dikkat Etmeliyiz

0

Kahvaltı sofralarının olmazsa olmazlarından olan yumurta değerli ve önemli vitaminler içeren besilerden biridir. Yumurta ne kadar taze ve organik olursa bir o kadar organizmamıza faydası dokunur.

Yumurta Alırken Ve Tüketirken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Yumurta taze olmadığı zaman zehirlenmelere yol açan besinlerden biridir. Bu nedenle taze yumurta tüketilmesi gerekir. Yumurta içeren yiyecekler uzun süre tüketilmediği zaman bozulabilir. Özellikle yaz aylarında yumurta alırken onun taze olmasına özen gösterin.

Taze Yumurta Nasıl Anlaşılır?                                    

Yumurta kabuklarının beyaz veya koyu renkte olması yumurtanın bozuk olması anlamına gelmez. Bu tavukların yediği yemeklerden kaynaklanan bir durumdur. İster beyaz, isterse de koyu renk yumurta aynı tada sahiptir. Taze yumurta kabuğu mat renkte olduğu halde, bozulmuş yumurta parlak kabuğa sahip olur. Güneşe veya parlak ışığa tuttuğunuz zaman taze yumurta kabuklarından içini görmek mümkün. Işıkta leke göstermeyen yumurta taze yumurta sayılır. Mağazadan veya pazardan alınan yumurtanın tazeliğini tuzlu suda deneyebilirsiniz. 500 ml suya 1 yemek kaşığı tuz dökün ve sonra yumurtanı suya bırakın. Taze yumurta suda battığı halde bozuk yumurta içinde oluşan hava nedeni ile suyun yüzünde kalacak.

​​​Mağazalarda satılan yumurtaların üzerinde üretim tarihi yazar. Üretim tarihi bir haftanı geçmişse yumurta almanız tavsiye olunmuyor. Yumurta sıcak ortamda çabuk bozulabilen besindir. Bu nedenle güneş ışıklarına maruz kalan yumurta almanız önerilmez.

Yumurta faydalı olduğu kadar alerjiye neden olan yiyeceklerdendir. Alerjiye yatkın olan kişiler aşırı yumurta tüketmemelidir. Yumurta tansiyon yükseltici özelliğe sahip olduğundan tansiyon sorunu yaşayan kişilerin tüketmemesi gerekir. Sindirimi kolay olmadığı için gece saatlerinde yumurta yemek sakıncalı olabilir. Yumurtanın sarısı içerdiği vitaminler sayesinde kilo almağa neden olduğu halde, beyaz kısmı diyetik yemek olarak tüketilir.

 

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here