Yüksek Tansiyonun Nedenleri Nelerdir?

0

Hipertansiyon olarak da bilinen yüksek tansiyon, en tehlikeli ve hayati önem taşıyan tansiyon türüdür. Yüksek tansiyon, damarlarımızda kan dolaşımı için geçerli olan kan basıncının normalinden daha fazla olmasıdır. Bu sağlık sorunu ülkemizde her üç kişiden birinde görülen çok ciddi bir rahatsızlıktır. Hipertansiyon tedavi edilmediği zaman kalp yetmezliği, felç, böbrek yetmezliği ve kalp büyümesi gibi sorunlara yol açabiliyor. Bu rahatsızlığa yol açabilecek birçok neden vardır.

Genetik Faktörler

Hipertansiyon çevresel faktörlerin haricinde genetik olarak da ortaya çıkabiliyor. Kromozon genlerindeki bazı bozukluklar hipertansiyona neden oluyor. Ancak bilimsel açıdan bakıldığı zaman bu durum net bir şekilde kanıtlanmış değil. İnsanlardaki etkilere bakıldığı zaman ise; ailesinde ve yakınlarında hipertansiyon durumu sıklıkla görülen kişilerde, hipertansiyon oluşma riski de daha yüksek oluyor. Bu bakımdan hipertansiyon her zaman için çevresel faktörlerden oluşuyor denilemez.

Çevresel Etkenler

Hipertansiyonun en büyük nedenini çevresel faktörler oluşturur. Bu çevresel faktörlerin içinde özellikle stres ve dengesiz beslenme, hipertansiyonun en büyük sebebidir. Tükettiğimiz besinler sonucu alınan aşırı kilolar nedeniyle ya da vücuda zararı olan besinlerin çok sık tüketilmesi hipertansiyona yol açıyor. Stresli bir hayat süren ya da çok fazla stresli bir işte çalışan kişilerde hipertansiyon oluşma riski de epey fazla oluyor.

Hipertansiyon yaşayan hastaların ortalama olarak %95’inde, hipertansiyonun altında yatan başka bir hastalık yoktur. Yani daha net bir ifade ile hipertansiyon vücutta başlı başlına ortaya çıkan bir hastalıktır. Başka bir hastalığın belirtisi olarak hipertansiyon oluşmaz. Hipertansiyonun önüne geçmek için özellikle çok tuzlu besinlerden uzak durmak gerekiyor. Bunun dışında dengeli şekilde beslenerek meyve ve sebze tüketimine önem vermek gerekiyor. Çünkü; bakıldığı zaman özellikle aşırı kilolu olan kişilerin hipertansiyonu çok sık yaşadığı görülüyor.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here