Yeni Doğan Koliği Nedir?

0

Kolik rahatsızlığı üç haftadan fazla ve en az üç gün, gün içerisinde üç saatten daha fazla huzursuzluk ve ağlama nöbetleri olarak adlandırılan kolik doğumu yaşayan, ilk üç boyunca sıklıkla rastlanan bir yakınma durumudur. Söz konusu olan bu durum bebeklerde %5 ile %25 oranında görülme şansı vardır. Çoğunlukla doğum sonrasında ikinci ya da üçüncü haftalarda başlangıç gösterir ve altıncı ya da yedinci haftalarda daha da artış gösterir. Kolik ağlaması diğer bebek ağlamalarına benzemez.

Bebek sakinleşmediği sürece saatlerce ağlayabilir. Çok nadir de olsa bazı bebeklerde ağlama 24 boyunca sürebilir. Nöbet durumları genellikle öğleden sonra başlar ve akşam vaktine kadar sürer. Kolik ağlaması her gün kendini tekrarlar ve bazen geceleri ağlama durumu görülmez. Bebek nöbet geçirirken yüz ifadesinde bir ağrı gözükür, yumruklarını sıkar ve ayaklarını karnına doğru çeker. Tipik nöbet anı başlar, yüksek sesle ağlamaya başlar. Bunun çözümü için neden olan sebebi bulmak gerekir, eğer gaz kaynaklı işe bebeği rahatlatmak gerekir.

Yeni Doğan Bebeklerde Kolik Belirtileri

Bebek ağlarken yüzünde kızarma ve ağız bölgesinde solukluk oluşur. Nöbet durumu bebeğin dışkı yapması ve gaz çıkarması ile beraber sonlanır. Bunun yanı sıra bebek yorulduğu zaman ağlama yine son bulur. Bebekte ki beslenme ve uyku düzeni ağlamalar yüzünden bozulmaya başlar ve bebek bu yüzden yine huysuzlanır.

Kolik rahatsızlığının başlangıç nedeni araştırılıyor olsa da, henüz tam net bir cevap bulunamamıştır. Bununla beraber bu rahatsızlığın tanısında enfeksiyonlar, mide ya da bağırsak sorunları ve nörolojik sebeplerin neden olacağı düşünülebilir. Ağlama tepkisine erken cevap, hafif sakinleştirici hareketler, yalancı meme kullanımı ve kanguru kullanımı kolik ağlamasını azaltmak için işe yarayan yöntemlerdir.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here