Sınav Kaygısından Kurtulmanın Yolları

0

Sınav, sınav, sınav…Hayat bir sınav değil midir aslında. Ömrümüz boyunca neredeyse hep önümüzde atlatmamız ve başarmamız gereken sınavlar karşılar bizi. Ana sınıfı dışında tüm eğitim kademeleri öğrencileri çeşitli sınavlara boğar ve bunlara bakarak bizim geleceğimiz hakkında şekil verirler. Ne kadar doğru veya yanlış orasını tartışmayacağız tabi ki. Çünkü bu sadece zaman kaybı olur.

Hayalleriniz ve hedefleriniz varsa sınavlardan kurtulamayacaksınız başarmadan bunu aklınızdan çıkarmayın. Bir meslek ,güzel bir gelecek, güçlü bir kazanç hayali…veya sevdiklerinizle geçireceğiniz huzurlu rahat günlerin özlemi …ve bunlar gibi daha bir çok neden, istek ve emel bizleri sınav bariyerleri ile karşı karşıya bırakıyor. Ama aslında gözünüzde büyüttükçe daha çok başınızı ağrıtır sınavlar. Bu nedenle ilk olarak güzümüz de büyütmeyi bırakın. Peki bunu nasıl yapabilirsiniz.

İlk olarak girmeniz gereken sınav hakkında ayrıntılı bilgi edinin. Bu bilgiler ışığında tabi kendi hedeflerinizi ve hayallerinizi de dikkate alarak almak istediğiniz puanı belirleyin. Daha sonrada sizi bu puana ulaştıracak olan kaç net yapmanız gerektiğini belirleyin .Tabi bu süreçleri tek başınıza yapmakta zorlanabilirsiniz. Dershanenin veya okulların rehber hocalarından bu konuda yardım talep edebilirsiniz. Yapmanız gereken net sayısını da belirledikten sonra rehber hocanızla birlikte kendinize uygun bir çalışma planı hazırlayın ve uygulamalara başlayın. Uygulama sürecinde ara sıra rehber hocanıza danışarak gidişatınız hakkında fikirlerini alın. İşte size basit olarak sınav hazırlık sürecini özetledim. Tüm bu etkenleri göz önüne alarak verimli bir süreç geçirdiğinizde gereksiz kaygı, stres ve endişeye kapılmayacaksınız. Herkes aynı sınava girecek aynı sorularla karşılaşacak kimse size daha zor sorular sormayacak bunu aklınızdan çıkarmayın ve endişelerinizi bir kenara bırakın. Başaracaksınız…

 

HENÜZ YORUM YOK