Hamilelikte Sağlıklı Beslenmenin Püf Noktaları

0

Hamilelik, bir anne için en önemli dönemlerden biridir. Bu zamanlarda beslenme şekline normalden daha fazla önem vermek gerekir. Anne karnındaki bebeğin problemsiz dünyaya gelmesi, anne adayının doğru ve sağlıklı beslenmesi ile doğrudan ilişkilidir. Bebeğin zihinsel ve bedensel gelişimi anne karnında başlar, bu yüzden hamilelikteki sağlıksız her besin bebeğin sağlıklı gelişmesinde bir engel oluşturacaktır.

  1. Aydan İtibaren Beslenme Şekli Çok Önemli!

Hamileliğin ilk 3 ayında bebeğin gelişimi kromozom yapısı ile ilişkilidir, dolayısı ile ilk 3 ay annenin beslenme şekli bebeğin gelişimini doğrudan etkilemez. İlk aylarda annenin hormonlarındaki aşırı artma, 3. aydan itibaren normal seyrine dönmeye başlar. Bu aydan itibaren beslenme, bebek ve anne için çok önemlidir ve sıkı bir düzen gerektirir.

Et Grupları Hem Hamilelikte Hem Emzirmede Bebeğin Sağlıklı Gelişmesini Olumlu Yönde Etkiler 

Et, tavuk, balık, peynir gibi besinler demir, B12, fosfor, B2, folik asit gibi öğelerin zengin kaynağıdır. Et ve et ürünlerinin iyi pişmiş olmasına, raf ömrü uzun olan katkı maddeleri içeren gıdaların alınmamasına özen gösterilmelidir.

Suyun Faydaları

Hamilelikte tüketilen su birçok komplikasyonu engeller. Günde 2-3 litre su içmek bebeğinizin sağlıklı gelişimine önemli katkılar sağlar.

  • İshal
  • Kabızlık
  • Erken doğum olasılığı
  • İdrar yolu enfeksiyonları
  • Solunum yolu enfeksiyonları gibi rahatsızlıklarını oluşumunu önler.

Öğün Saatleriniz Düzenli Olsun

Kusma, iştah problemi ve mide bulantısı gibi sorunlarınızdan kurtulmanın en ideal yolu kısa aralıklarla sık sık düzenli beslenmektir. Örneğin hamilelikten önce kahvaltı düzeniniz yoksa güne sağlıklı bir kahvaltı ile başlamayı düzen haline getirin.

Sebze Ve Meyveler Bağışıklık Sistemi Problemlerini Engeller

Birçok vitaminin zengin kaynağı olmalarının yanı sıra, antioksidan maddeler içerdiklerinden dolayı bağışıklık sistemi için çok faydalıdırlar.

 

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here