Hamilelerin Tüketmesi Gereken Besinler

0

Hamilelikte insan iki can taşır bu yüzden hem fiziksel hem de psikolojik açıdan diğer kadınlara göre değişiklikler gösterir. Anne adayları birçok konuda eski hallerine göre daha dikkatli davranmak zorundadır çünkü kendinden başka bir candan daha sorumludur. Hamilelikte bebek ve anne sağlığı için dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri beslenmedir. Anne adayı olan kadınlar daha sağlıklı beslenmeye özen göstermeli ve vitaminini proteinini mineralini vücudundan eksik etmemeye çalışmalıdır. Peki hamile kadınların hamilelik sürecinde düzenli olarak alınması gereken besinler nelerdir diye sorulduğunda araştırmalara göre şu besinleri yemeleri tavsiye edilmektedir.

Hamilelerin Tüketmesi Gereken Besinler Nelerdir?

1-)Yoğurt:

Yoğurt hamile kadınlar için harika bir kalsiyum kaynağıdır. Hamile olan bir kişini günlük kalsiyum ihtiyacının 1300 mg olduğu tahmin edilmektedir. Bu ihtiyacı ise anne adayımız hiç zorluk çekmeden yoğurt ve süt ürünleriyle tamamlayabilir.

2-)Koyu Yeşil Yapraklı Sebzeler:

Bu sebzeler içerisinde birden çok besin öğesi bulundurur. A, B, K vitamini gibi. Bu sebepten dolayı anne adaylarımız beslenme programı içerisinde brokoli, ıspanak, lahana gibi sebzelere yer vermesi tavsiye edilmektedir.

3-)Yumurta:

Hamilelikte uzmanlar tarafından düzenli olarak yumurta yenmesi ısrarla tavsiye edilmektedir. Çünkü yumurta protein deposudur. İçerisinde bulunan A vitamini E vitamini fosfor ve çinko gibi besinlerin bulunması anneye birçok açıdan fayda sağlayacaktır örneğin vücutta bağışıklık sisteminin güçlenmesi gibi.

4-)Balık Yağı:

Balık yağını yeterli bir şekilde hamilelik döneminde almanız tavsiye edilmektedir çünkü balık yağı yani omega 3 çocuğun anne karnında zihinsel gelişimine katkı sağlamaktadır.

5-)Fındık:

Fındık, badem, fıstık gibi kuru yemişler içerisinde posa, protein, omega 3, selenyum gibi besinler içerir. Kolesterol ve kalp hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir.

 

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here