Göz Çevresine Uygulayabileceğimiz Maskeler

0

Vücudumuzda bulunan en ince deri göz çevremizi saran deridir. İnce olduğu için en hassas olan bölge de göz çevresidir. Dikkatli davranmazsak çok kolay sağlığını kaybedebilir.En sık rastlanan göz altı morlukları genellikle uykusuzluk, yorgunluk, stres, kronik egzama gibi etkenlerden oluşur. Kalıtımın da göz altı morluklarına etkisi büyüktür. Yaşlandıkça deri daha da inceldiği için göz çevresinin koyulaşması yoğunlaşır.

 Göz çevresindeki morluklardan kurtulmak için;

1- Günde en az 10 bardak su tüketmeliyiz,

 2- Gözlerimize zarar verebilecek her şeyden uzak durmalıyız,

3- Günde en az 8 saat uyumalıyız,

4- Göz çevremize uyguladığımız kremi 10-15 dakika sonra temizlemeliyiz, kremli bırakmamalıyız,

 5- Göz kapaklarımızın üzerine çiğ patates ya da salatalık dilimleri koyup 20 dakika kadar bekletip ılık su ile temizledikten sonra krem uygulayıp 15 dakika kadar daha beklemeliyiz.

 6- Eşit ölçülerde limon ve domates suyunu karıştırıp günde 2 defa göz altlarımıza uygulamalıyız.

7- Toz haline getirilmiş E vitamini kapsülünü bal ve yumurta akıyla karıştırarak göz çevremize uygulamalıyız. Bu işlem göz çevresindeki koyuluğu azaltacaktır.

8- Sıcak ya da soğuk bir bezi göz altlarımıza yerleştirelim ve 10 dakika sonra koyu renkli bölgelere badem yağı uygulayalım.

Göz altındaki şişkinlik ve torbalar için;

1 bardak kuşburnu çayı demleyelim (poşet çay da kullanabiliriz) sonra 2 adet pamuk parçasını demlediğimiz çaya batıralım. Daha sonra rahat bir yere uzanıp hazırladığımız pamukları gözlerimizin üzerine yerleştirelim. Bu işlemi haftada 2 defa yapmamızın gözlerimize faydası olacaktır.

Yorgun ve kanlı gözler için;

1- Temiz bir pamuk parçasını, kaymaksız ve soğuk sütün içine batıralım ve gözlerimizin üzerine yerleştirelim. Yaklaşık 10 dakika sonra gözlerimizi soğuk su ile arındıralım.

2- Çiğ patatesi dilimleyip blenderden geçirelim ve gözlerimizin üzerinde bekletelim. Patatesten çıkan suyu da göz çevrelerimize sürelim. Biraz bekledikten sonra soğuk su ile durulayalım.

3- Papatya çayı hazırlayalım ve süzerek soğumaya bırakalım. Ardından salatalık Aleo Vera jeli ve balı eşit miktarlarda karıştıralım. Bu karışıma papatya çayını da ekleyelim. Karışım pürüzsüz hale gelene kadar karıştırmaya devam edelim. Ardından nazikçe gözaltlarımıza parmağımızla uygulayalım. Yüzük parmağımız en güçsüz parmağımız olduğu için onun yardımıyla karışımımızı rahatlıkla uygulayabiliriz. Bu maske göz çevremizi besler, çizgileri ve gözdeki şişliği azaltır.

Gözaltı için evde hazırlayabileceğimiz pratik çözümler:

1- 1 yemek kaşığı Aloe Vera jeli

2- 1 tatlı kaşığı patates suyu (bir patatesi blenderden geçirip suyunu çıkaralım)

3- 1 tatlı kaşığı salatalık suyu

4- 1 tatlı kaşığı limon suyu

5- 1 tatlı kaşığı ıspanak (ıspanağı ince ince doğrayıp macun haline getirelim)

Bu malzemeleri karıştırarak bir maske haline getirip göz çevremize uygulayalım ve 15 dakika beklettikten sonra durulayalım. Bu uygulamayı her gün yapmak morlukları ve şişkinliği azaltacaktır.

1- 1 tatlı kaşığı lanolin

2- 1.5 tatlı kaşığı badem yağı

3- 1 tatlı kaşığı soya unu

4- 2 tatlı kaşığı soğuk su

 Lanolini orta derece ateşte erittikten sonra üzerine badem yağını ekleyelim ve ocaktan alalım. Soya ununu ve soğuk suyu da ekleyerek 10 dakika karıştıralım. Uygun bir kaba koyduktan sonra kremimiz kullanıma hazır hale gelecektir.

Göz çevresindeki morluları gideren formül:

1- 1/2 salatalığı ya da domates suyu

2- 1/2 tatlı kaşığı zerdeçal

3- 1 tatlı kaşığı limon suyu

4- 4 yemek kaşığı mısır unu

 Salatalık ya da domates suyuna zerdeçal ve limon suyunu ekleyerek karıştıralım. Ardından içine mısır ununu yavaş yavaş ekleyerek karıştırmaya devam edelim. Macun kıvamına geldikten sonra elde ettiğimiz karışımı pamuk yardımıyla nazikçe göz çevremize sürelim. 10-15 dakika sonra ovalamadan nazik bir şekilde ılık suyla durulayalım. Bu formül gözaltı morluklarımız için yararlı olacaktır. Her gün bir defa uygulayabiliriz.

Elmalı göz maskesi:

1- 1/2 elma

2- 1 yemek kaşığı süt

 Elmayı ve sütü yarım saat boyunca buzdolabımızda bekletelim. Elmayı yıkayıp blenderde çekerek suyunu çıkaralım. Ardından sütle karıştırarak pamuk yardımıyla nazikçe göz çevremize sürelim. 15 dakika beklettikten sonra durulayalım. Bu karışım göz çevremizdeki kırışıklıkları ve koyu renk halkaları ortadan kaldıracak ve göz çevremizi nemlendirecektir.

Sütlü göz maskesi:

1- 1 yemek kaşığı süt

2- 1/2 yemek kaşığı sirke

3- 1 yemek kaşığı bal

4- 1 yemek kaşığı ılık su

Sütü ve sirkeyi bir kabın içinde karıştırarak üzerine ılık suyu ekleyelim ve karıştırmaya devam edelim. Ardından balı ekleyelim. Kıvamını alana kadar karıştırdıktan sonra nazikçe göz çevremize uygulayalım. Uzanarak ılık bir havluyu gözlerimizin üzerine yerleştirelim. 5 dakika sonra havluyu kaldırıp gözlerimizi durulayalım. Bu uygulama gözlerimizdeki ödemi alır, göz çevresini yumuşatır ve nemlendirir.

Ballı göz maskesi:

1- 1/2 portakal

2- 1 yemek kaşığı bal

Portakalı soyarak ikiye bölelim ve yarısını blenderden geçirelim. Suyu çıktından sonra balı ekleyerek karıştıralım. Karışımı nazikçe göz çevremize uygulayalım. 20 dakika beklettikten sonra durulayalım. Bu maske C vitamini açısından oldukça zengindir. Göz çevremize bakım yaparak nemlendirir ve daha yumuşak olmasını sağlar.

HENÜZ YORUM YOK