Göğüs Silikonları Zararlı Mı?

0

Göğüs büyütme ameliyatlarında, göğsü taklit etmek amacı ile kullanılan protezdir. Göğüs büyütme ameliyatlarında en önemlisi silikon seçimidir. Bu protezlerin içerisinde jel kıvamında bir sıvı bulunurken dış kısmı ise sert bir silikon ile kaplıdır. Büyüklük, sertlik, içerik ve yüzey gibi seçimlerden en uygun olanı yapılmalıdır. Göğüsün her iki tarafında bulunan asimetri dikkat çekici değil ise her iki göğse de aynı silikon yerleştirilebilir. İki göğüs arasında ki simetrinin gözle görülür kadar olması durumunda ise iki tarafa da aynı silikonun yerleştirilmesi simetrinin devam etmesine neden olacaktır.

Silikon protezler, hangisinin seçilmesi konusunda meme dokusu, göğüslerin genel yapısı ve vücut yapısına göre değişiklik gösterir. Göğüs kısmının boş gözüktüğü kişilerde tercih edilen protez türü yuvarlaktır.

Silikonların Yapısı

Silikonların içerisinde jel kıvamın yanı sıra tuzlu su bulunan bir serumun olması da muhtemeldir. Ancak serum zamanla su kaybederek göğüste küçülmeye neden olacaktır. Bu yüzden değiştirilme ihtimalleri fazladır. İçerisinde jel kıvam bulunan silikonlarda ise sert ve yumuşak olarak seçim yapmak mümkündür. Sert silikonlar bıçak kesiğine rağmen sızdırma yapmayan protez türüdür.

Göğüs Silikonları Zararlı Mıdır?

Göğüs silikonlarında akıllara takılan en önemli soru kanser riski yaratıp yaratmadığıdır. Öncelerde bu durumun olabilmesi ihtimali ile sadece göğüs kanseri sonrasında memeye şekil vermek için kullanılmıştır. Daha sonralarında yapılan araştırmalar sonucunda kanser riski taşımadığı belirlenmiş ve herhangi bir hastalığa da sebep olmadığı anlaşılmıştır.

Bu durumun anlaşılması ile göğüs silikonları estetik amaçlı olarak kullanılmaya başlamıştır. Göğüs silikonları yerine yapılan ameliyatlar belirli riskler taşımaktadır. Bunlar büyük sorunlar olmamakla birlikte, kanama, enfeksiyon ve yaranın iyileşme süresinin uzun olması gibi sorunlardır. Göğüs silikonlarında sertleşme ve zamanla aşınma gibi sorunlar yaşansa da kalıcı bir hastalığa sebep olmadığı biliniyor.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here