Gebelikte Vücut Bakımı

0

Kadın psikolojisinin en bozuk olduğu dönemler, şüphesiz gebelik dönemleridir. Bu dönemlerde daha güzel bir cilde sahip olmak, kadınları mutlu edecektir. Gebelik döneminde de vücudunuzun formunu koruyabilir ve istenmeyen görüntülerin ortaya çıkmasını engelleyebilirsiniz. Gebelik döneminde tüm vücut hormonları değişmektedir ve yapılması gereken en önemli şey, sağlıklı ortamlarda bulunmak ve vücut temizliğine özen göstermektir. Günlük olarak ılık su ile banyo yapmalı ve kişisel temizliği hiçbir şekilde aksatmamalısınız.

Gebelikte El ve Ayak Bakımı

Az önce vücuttaki tüm hormonların değişik reaksiyonlar gösterdiğini belirtmiştik. Bu durum el ve ayaklarda da geçerlidir. Tırnaklar bu dönemde güçsüz kalır ve bazen kırılmalar görülür. Bu durumda yapabilecek basit şeyler vardır. Oje kullanımı asla yapılmamalı ve tırnakların hava alması sağlanmalıdır. Oje yerine bitkisel ürünlerin karışımıyla yapılmış parlatıcılar tercih edilebilir.

Gebelikte Ağız Bakımı

Diş ve diş etlerinize olan bakımı daha fazla yapmanız gerekecektir bu dönemde. Tüm hormonların harekete geçmesi, ağız ve diş kanallarında da etki yapacaktır. Bu yüzden çeşitli iltihaplanmalar da görülebilecektir. Ağız içerisindeki bakterilerin artmasına bağlı olarak ağız kokusu da meydana gelecektir. Bu dönemde günlük olarak 2 kez dişlerinizi fırçalamanız, zaten hassas olduğunuz gebelik dönemlerinizin sağlıklı geçmesini sağlayabilecektir. Diş çürüklerinin artabileceği ve ağızdaki enfeksiyonların artabileceğini bilmeli ve buna göre hareket etmelisiniz. Devamlı kontrolünü sağlamalı ve oluşabilecek kötü durumlardan kurtulabilmelisiniz.

Gebelik döneminde yapılacak olan bakım tekniklerinden bahsettik. Gebelik döneminde bayanlar bu gibi durumlara dikkat ettiği sürece farklı bir durumla karşılaşmayacak ve rahat nefes alarak, sağlıklı bir gebelik dönemi geçirebilecek.

HENÜZ YORUM YOK