Düşük Tansiyonun Nedenleri Nelerdir

0

Arterlerdeki kanın damarlara yaptığı basınca tansiyon denir. Kalp kasılma ve gevşeme olarak iki farklı hareket yapar. Kasılma evresinde oluşan kan basıncına sistolik kan basıncı, gevşeme evresinde oluşan kan basıncına ise diyastolik kan basıncı denir. Halk arasında büyük ve küçük tansiyon olarak biliniyor. Tansiyonun normal değeri 120/80 mmHg’dir. Bu değer kişisel özelliklere göre farklılık gösterebiliyor.

Düşük Tansiyon Nedir?

Düşük tansiyon tıpta ‘hipotansiyon’ olarak isimlendirilir. Büyük tansiyonun 90, küçük tansiyonun 60’tan düşük olması hipotansiyona işaret eder. Ancak tansiyon günlük aktivitelere göre de düşüp çıkabiliyor. Spor aktiviteleri sonrası, hızlı yürüyüş, merdiven çıkma, uyuma, dinlenme durumlarında tansiyon değerleri yükselebilir ya da düşebilir. Düşük tansiyon hastalığından şüphelenmek için tansiyon değerinin düşük olmasının yanında birtakım belirtilerinde bulunması hipotansiyona işaret ediyor. Bazen sistolik veya diyastolik kan basıncı tek başına düşebilir. Bu durumda tansiyonun düşük olması söz konusudur. Özellikle ani tansiyon düşüşleri başka sorunların habercisi olabiliyor.

Kişide konsantrasyon eksikliği, bulanık görme, göz kararması, hızlı ve sığ nefes alma, bayılma, bulantı gibi belirtiler düşük tansiyon belirtileri olabilmektedir. Düşük tansiyon uzun vadede farklı kalp damar hastalıklarına sebep olabilmektedir.

Düşük Tansiyon Neden Olur?

Düşük tansiyon sıklıkla 25-30 yaş aralığında görülmektedir. Kadınlarda görülme oranı daha yüksektir. Tansiyon düşüklüğünün farklı nedenleri vardır. Hamilelik döneminde dolaşım sisteminin hızla genişlemesinden dolayı tansiyon düşmektedir ve bu normal karşılanır. Doğum sonrası normale dönecektir. Vücuttaki salgılarındaki düşük veya yüksek olma durumundan dolayı tansiyon düşüklüğü yaşanabilir.

Hipertiroid veya hipotiroid düşük tansiyona sebep olabilir. Kan şekerinin düşmesi ve adrenal yetmezlikte kan basıncının düşmesine sebep olabilir. Vücuttaki su oranının düşmesi yani dehidrasyon durumu düşük tansiyona sebep olabiliyor. Ciddi yaralanma ve kan kaybı düşük tansiyon sebeplerindendir. Kullanılan bazı ilaçların yan etkileri hipotansiyona neden olabilmektedir. Bunlar bazı diüretikler, alfa blokerler, parkinson ilaçları ve antidepresan ilaçlardır.

Bazı kişilerde ise kalıtsal olarak düşük kan basıncı görülebiliyor. Bu durum bir sağlık sorunu olarak algılanmamalıdır. Aynı şekilde kadınların mestrüal döngüde bazı dönemlerinde düşük tansiyon ile karşılaşmaları normal kabul ediliyor.

 

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here