Dış Gebelik Nedir?

0

Embriyo rahim içine veya fallop tüpüne yerleştiği zaman burada gelişip büyüyor. Yani döl yatağının içinde gelişmesi lazım iken döl yatağının dışında gelişiyor. Bu duruma dış gebelik deniliyor. Dış gebelik çoğu kişide görülmez fakat bu görülmeyeceği anlamına da gelmiyor. Dış gebelik olumsuz sonuçlar verdiği gibi ölüme sebep olur. Tüpte yapışmalara sebep olur ve zarar vererek dış gebelik oluşmasını sağlar.

Dış Gebelik Nasıl Anlaşılır?

Dış gebelik genelde gebe olan kadınların 5. ayında ve 14. ayında kendini gösterir. Annede sürekli sancı yapar. Çok fazla tuvalete çıkma, kusma ve rahimde kanamalar yaşamak dış gebeliğin belirtilerindendir. Bunun yanında adetiniz geciktiğinde de doktorunuza danışmanız gereklidir. Fakat bazen hiç anlamayabilirsiniz. Çünkü kendini belli etmediği zamanları vardır.

Dış Gebelik Tedavisi 

Dış gebeliğin çok riskli olmasına rağmen tedavi yöntemleri olduğu biliniyor. Dış gebeliği engellemek isteyen anneler sürekli doktor kontrolü altında olmaları gereklidir. Çünkü dış gebelik kendini göstermese bile doktor kontrolü halinde olduğu sürece erkan tanı ile giderilebilir.

Yani erken tanı her zaman çok önemlidir. Anlaşılmazsa ve zamanı geçmişse doktorlar hiçbir şey yapamazlar. Ayda bir bile olsa doktor kontrolüne gitmeniz tavsiye ediliyor. Doktorunu dış gebeliği anladığı an sizi sıkı bir takip ile ilaç tedavisi içerisine sokar. İlacı kullandığınız süre içerisinde kan tahlilleri yapar. Eğer ilaç tedavisi işe yaramıyorsa ameliyat gereklidir. Hastanın rahminde iç kanama başlamış ise bu çok risklidir ve acil olarak müdahale edilir.

Kimlerde Dış Gebelik Görülür?

– 35-40 yaş üstü hamile kalanlarda

– Sigara kullanan gebelerde

– Genlerinde tüpünde sorun olanlarda

– Zamanında kısır olup da tedavi görenlerde

– Önceki hamilelik sürecinde dış gebelik yaşayan kişilerde görülmesi doktorlar tarafından tespit edilmiştir.

 

 

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here