Cilt Alt Tonu Nasıl Belirlenir?

0

Sağlıklı bir cilt için öncelikle cilt alt tonunuzu bilmeniz yararınıza olacaktır. Cilt alt tonunuzu tespit etmeniz halinde kullandığınız saç ve kıyafet rengini, kozmetik ürünlerinin seçimini bu belirlediğiniz tona göre yapmalısınız. Böylece hem sağlıklı bir cilde kavuşmuş hem de size yakışanı kullanmış olursunuz.

Cilt alt tonu; cool, nötr ve warm olmak üzere üçe ayrılır. Warm;sıcak alt ton, cool;soğuk alt ton, nötr is nötr alt tondur. Cilt alt tonun esmer veya sarışın olmak ile bir alakası yoktur.

12

Cilt Alt Tonu Nasıl Belirlenir?

Sahip olduğunuz cilt alt tonunu belirlemeniz için birkaç yöntem kullanılmaktadır.

Bu yöntemleri şu şekilde sıralayabilir:

1)Altın ve Gümüş Testi: Bu yöntemi kolayca uygulayabilmeniz için ellerinizin birine gümüş diğerine altın yüzük takabilirsiniz. Bu daha sağlıklı sonuç almanızı sağlayacaktır. Altın yüzük cildinizi parlak gösteriyorsa warm alt tona sahipsiniz demektir. Eğer gümüş yüzük cildinizi parlak gösteriyorsa cool alt tona sahip olduğunuz yorumunu yapabilirsiniz.

2)Kağıt Testi: Yüzünüzü yıkayın ve bir ayna karşısına geçin. A4 kağıdı yüzünüze yakın tutun. Yüzünüz oldukça parlak,  canlı ve pembemsi görünüyorsa cildiniz cool alt tonludur. Ancak yüzünüz soluk ve sarımsı bir görünüm aldıysa warm alt tonuna sahip olabilirsiniz.

3)Mavi ve mor gibi renkleri kendinize yakıştırıyorsanız cool alt tonuna sahipsinizdir. Eğer turuncu, sarı, kırmızı gibi renklerin size daha çok yakıştığını gözlemlediyseniz warm alt tonuna sahip olduğunuz yorumunu yapabiliriz.

4)Damar Testi: Işıklı bir ortamda damarlarınızın rengi yeşile yakın ise siz warm alt tonuna sahipsiniz demektir. Ancak damarlarınız mavi renkte ise cool alt tonlusunuzdur. Hiçbir yorum yapamadıysanız nötr cilt alt tonuna sahipsiniz diyebiliriz.

Bu yöntemleri uyguladıktan sonra hala cilt tonunuzu tespit edemediyseniz nötr cilt alt tonuna sahipsinizdir. Nötr az rastlanan bir cilt alt tonudur. Bu yüzden cilt tonları genellikle sıcak veya soğuk olarak adlandırılmaktadır

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here