Çil Nedir? Çillerden Kurtulmak İçin Pratik Çözümler

0

İnsanın vücudunda güneşe daha fazla maruz kalmasından dolayı meydana gelen renk değişiklikleri ile ortaya çıkan çiller insanların birçoğunun rahatsız olduğu bir durumdur. Ancak meydana gelen çiller herkeste oluşmayabilir. Bu durum tamamen kişinin vücudunun hassasiyetine ve kişinin genetik yatkınlığına bağlı olarak meydana gelir. Çiller daha çok açık tenli insanlarda, renkli gözlü ve kızıl saçlı insanlarda daha fazla meydana gelir.

Çiller meydana geldikten sonra vücudun daha fazla güneş ışığına maruz kalması ile birlikte vücutta daha fazla çil oluşmaya başlar ve daha önceden meydana gelen çillerde daha da belirginleşmeler oluşur. Kişi meydana gelen çillerin miktarında hem artış olmaması adına hem de bu çillerin renklerinde değişimler olmaması adına güneş ışınlarından mümkün mertebe uzak kalması gerekir.

Kişi güneşten uzak kalamadığı zamanlarda ise mutlaka yüksek faktörlü ve tenine uygun güneş kremlerini kullanmaya özen göstermelidir. Kullanılacak olan güneş koruma ürünleri ile cilt temas edilen güneş ışınlarını daha az vücuda alır ve bu sayede çiller hem çoğalmaz hem de renklerinde değişimler olmaz.

Kimlerde Çil Daha Fazla Görülür?

Çiller daha çok açık tenli, sarışın, renkli gözlü, buğday ve esmer tenli insanlarda meydana gelir. Çiller çocukluk döneminden itibaren ortaya çıkar ve yaş ilerledikçe bu çillerde azalmalar meydana gelir. Ancak küçük yaştaki çocukların ve aşırı miktarda güneşe maruz kalan kişilerde daha fazla meydana gelir.

Yüzde Meydana Gelen Çiller Doğal Yollarla Nasıl Tedavi Edilir?

*Yüzdeki çillerden doğal yollarda kurtulmak için maydanozun kökleri kaynatılarak limon suyu ile karıştırılıp sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa çil olan bölgelere uygulanırsa çillerin hızlı bir şekilde giderilmesine yardımcı olacaktır.

*Bir miktar havuç suyu içerisine 20 kaşık limon suyu eklenerek bu karışım ile sabah akşam yüz silinir.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here